ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defonsecaová Misha (*12.05.1937)

­­­­

Přežít s vlky

Příběh americké dívky, původem belgické židovky, jež jako 7leté děvče utíkala z Belgie na východ, kam byli transportováni její rodiče.
Hlavní hrdinka prchá od nenáviděné opatrovnice s buzolou a chlebníkem hledat maminku. Samotná podle staré mapy utíká přes Ardeny, Německo, Polsko, ví, že se nesmí ukázat lidem a přežívá jen za cenu neuvěřitelných útrap. Strastiplnou cestu ji pomáhají přežít vlci, kteří se k ní během putování připojili a přijali ji do své smečky.
Autorka knihu původně vydávala za autobiografii, teprve po letech v roce 2008 přiznala, že jde o smyšlený příběh.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku roku 2005 (1. vydání). Z francouzského originálu Survivre avec les loups přeložila Dagmar Slavíkovská. Počet stran: 222. ISBN: 80-7362-126-6.

DĚJ:

Mishke je sedmileté děvče židovského původu. Zuří druhá světová válka a Mishke žije potají v bytě se svými rodiči Gerushou a Reuvenem. Otec ji občas odvede do školy a poté ji zase potají přivede domů.

Jednou pro Mishku však přišla starší dáma. Když poté spolu prochází kolem domu, kde Mishke bydlela, slyší hluk a křik z domu, do něhož vtrhla policie kvůli domovním prohlídkám.
Starší dáma se jmenuje Marguerite, ale Mishke ji nazývá Virago. Je to velice nepříjemná žena a Mishke ji měla začít považovat za svou maminku, toho však nikdy Mishke nedokázala bez odporu.

Mishke se seznámí s bratrem Virago, dědečkem Ernestem a jeho ženou Martou. Velmi si je oblíbí a tráví s nimi spoustu času. Jednou jí dědeček řekl, že už za nimi nemůže chodit, protože by ji zatkli Němci za její židovský původ. Mishke nechtěla zůstat u Virago. Od dědečka ví, že Němci vozí zajatce na východ. Uteče z domu a vydá se tím směrem sama...

Z Belgie se pěšky dostane až na Ukrajinu. V nejtěžších chvílích jí pomáhají vlci, kteří ji přijali do smečky. Bílá vlčice ji bere jako své dítě, ale její druh Černý vlk Mishku nemá rád, ale kvůli vlčici ji ve smečce trpí.
Brzy mají vlčata, a když dospějí, Mishke se rozhodne odejít spolu s dvěma odrostlými vlky, které měla nejraději. Ti si také brzy najdou svou vlastní smečku.

Mishke se stala vlkem, bojí se lidské přítomnosti. Na Ukrajině si myslí, že válka skončila a vydá se na zpáteční cestu do Belgie. V Belgii ale nenalezne dědečkům statek a k Virago se nemíní vrátit. Přidá se proto k partě dětí na ulici. Daří se jim společně dobře, ale rozdělí je smrt kamaráda jménem Beran.

Po šesti letech putování se Mishke setkává s dědečkem Ernestem. Mishke umístí ke dvěma učitelkám na výchovu, vystuduje pedagogickou školu a začne učit. Není však šťastná. Až když se s druhým manželem přestěhuje do Ameriky, může začít naplno žít. Nikdy si však nepřiznala, že její rodiče zemřeli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Angelika, 15.09.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Misha Defonsecaová - Přežít s vlkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)