ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Holcová Milena (*18.03.1954)

   
­­­­

Babky na divoko

Je vám přes čtyřicet, děti se osamostatnily, manželství už vás nemůže ničím překvapit. V téhle životní etapě však dozrává nový, dosud opomíjený problém. Máte stárnoucí, nemocné, čím dál závislejší rodiče. Dvě přítelkyně středního věku se rozhodnou řešit své konfliktní vztahy s matkami, kterým je přes sedmdesát, poněkud netradičně - společným cestováním po Krétě "na divoko", bez střechy, bez průvodce, bez jistot. Den po dni, hodinu po hodině se před námi odkrývá téma rozporuplnosti mateřství, opuštěnosti stáří, různých variant sexuality, závislosti, nesmiřitelnosti i něhy. V nových situacích se palčivě připomínají děje dávno odeznělé, ale nikdy nezapomenuté. Vždyť to všichni známe. Málokdy se nám však podaří nad problém povznést. Babky na divoko svým nadhledem, bystrým humorem a odzbrojujícím pochopením nám k tomu mohou pomoci.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Šalvar, Brno, 2002, ilustrace Marie Uhlířová, 238 stran, ISBN 80-903011-3-4

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Příběh se odehrává v 90. letech na Krétě.

HLAVNÍ POSTAVY:

Marcela - čtyřicátnice, energická, upřímná, občas podvede svého muže, volnomyšlenkářská, sportovní
Zorka - čtyřicátnice, sportovní, na rozdíl od Marcely má pevné morální zásady, nikdy by nepodvedla svého muže
Marie - dvaasedmdesátiletá matka Marcely, měla velmi těžké dětství, venkovanka, její otec ji i matku bil, nedoslýchavá, bývalá členka KSČ, komunismus jí umožnil dobrý život, má doteď mnoho energie a ráda poznává nové věci
Dráža - pětasedmdesátiletá matka Zorky, není tak energická jako Marie

ZNAKY:

  • cestopisný román
  • vyprávěn chronologicky i retrospektivně (vracíme se do dětství nebo mládí hrdinek)
  • vsunuty Mariiny deníkové záznamy a dialog Marcely s Cestou
  • autobiografie

OBSAH:

Marcela a Zorka se rozhodnou vzít své starší matky na putování po Krétě, aniž by si zamluvily nějaké ubytování. Důvod k cestě je ten, že chtějí svým matkám dopřát nějaký zážitek a zároveň se k nim přiblížit a zlepšit s nimi vztahy. Obě dospělé ženy s sebou nesou své problémy - Zorčin manžel Mirek bude mít dítě se svou milenkou a Marcela je nejspíš těhotná.

Po Krétě putují stopem, načerno autobusem a vypůjčeným autem. Spí pod širákem na pláži, na terasách rozestavených domů a také jednou v bance. Setkávají se s lidmi, kteří jsou velice přívětiví a pohostinní, ale i s takovými, kteří na ně chtějí zavolat policii, když je žádají o nocleh na jejich terase.

Mezi ženami dojde k několika konfliktům a problémům. Dráža s Marií se pohádají kvůli politice.
Řeší se vztahy se svými rodiči, dětmi a partnery. Zorčin manžel čeká se svojí milenkou dítě. Zorka se s ním chce rozvést, ale Marcela ji přesvědčuje, aby byla vůči tomuto tolerantnější.
Marie má problémy se srdce, vyhledají tedy lékaře a Dráža pro Marii ukradne léky. Marcela a Marie se v této chvíli k sobě velmi přiblíží.

CITÁT Z KNIHY:

Marie tu potřebu nemá, a přitom je v ní pořád cosi nezničitelně mladého. Je zvědavá. Nepotřebuje chápat, potřebuje objevovat a zkoušet. Překračování hranic ji neděsí, ale baví. Cestování, dokonce i smrt. Vedle Marie si Dráža uvědomuje, že člověka neničí události zvenku. Porážka přichází vždycky jen zevnitř.

Úzkost. S tím pocitem se snad už narodila. Nejvíc ze všeho vždycky toužila po bezpečí. Teď už ví, že si ji tahle touha zotročila.

Nikdo nikomu nepatří. Ani vlastní děti. Z každého máš jen to, co ti sám dá. S tím, že má právo si to vzít kdykoli zpět. Ať se nám to líbí nebo ne, jediný, kdo nám patří, jsme my sami.

Jediná společnost, která ti nakonec zbude, seš ty sama. Tak si z ní neudělej nepřítelkyni.

MYŠLENKA DÍLA:

Myslím si, že myšlenkou knihy by mohlo být, že se nemáme řídit konvencemi a že svoboda je velmi podstatná věc.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě nejdřív nezaujala, ale potom jsem jí přišla na chuť. Myslím, že byla velmi dobrá jako cestopis i jako "psychologická" kniha.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 26.02.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Babky na divoko
-I města mají duši
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Milena Holcová - Babky na divokoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­