ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Michal Karel (*28.12.1932 - †01.07.1984)

   
­­­­

Bubáci pro všední den


Mrtvá kočka

Hlavní postavy: žurnalista, doktor Ferdinand Maršálek, Prouzovi, mrtvá kočka

Zápletka povídky spočívá v tom, že jednou večer přilétne oknem do žurnalistova bytu mrtvá kočka, která ale začne mluvit. Společně se svým kamarádem doktorem Maršálkem žurnalista zvíře zkoumá a dochází k závěru, že kočka, ač je to jenom šelmička a ještě k tomu mrtvá, má dokonalé znalosti. Na otázky odpovídá v tom jazyce, ve kterém jí je otázka položena. Navíc dokáže logicky uvažovat, ale toto uvažování zdravému lidskému rozumu odporuje – např. řekne, že nemocné lidi je lepší zabíjet než léčit. Zabrání se tak totiž znovupropuknutí choroby. A navíc zabít někoho dá méně práce než ho vyléčit. Charakteristickým znakem kočky je vyjadřování se ve 2. osobě čísla jednotného.
Zvířete se nakonec musí hlavní hrdinové zbavit, protože jim tropí samou neplechu – např. s manžely Prouzovými. Nakonec kočka končí v kumbále jednoho kláštera, je tak umlčena.
Význam povídky můžeme najít v jejím politickém podtextu. Dílo naráží na umlčování lidí kvůli jejich "špatným" názorům za totalitního režimu. Dále také odráží nelidské přemýšlení, chování některých bytostí.

Balada o Vikýřníkovi

Hlavní postavy: Vikýřník, podporučík, jeho rodina

Hlavním hrdinou je staré strašidlo, které vede dost poklidný život až do chvíle, než se seznámí s podporučíkem. Toho nadřízený pověřil chycení půdních zlodějů. Podporučík požádá o pomoc při chytání zlodějů právě strašidlo. Vikýřník to přijal, alespoň si připadal užitečný, někdo s ním komunikoval.
Za odměnu podporučík slíbil, že svého "nového přítele" jednou pozve k sobě domů, aby poznal, jak to v domácnosti chodí. Nic z toho se ale neuskutečnilo, policejní příslušník využil nadpřirozenou bytost jen k tomu, aby si zlepšil postavení v práci, o nic jiného mu nešlo. Tento fakt se vikýřník dozvěděl, když se jednou v noci vkradl pod okno podporučíkova bytu.
Povídka popisovala směs vlastností lidí jako přetvářku, lidskou důvěru, která bývá často zklamána, sobectví a fakt, že lidé jsou schopni kvůli zvýšení životní úrovně udělat naprosto cokoliv, třeba zradit ty, kteří je považují za přátele.

Jak Pupenec ke štěstí přišel

Hlavní postavy: správce Pupenec, Bílá paní, doktor Tomeček, doktor Boukal, správcova žena

Zápletka povídky spočívá v objevení postavy Bílé paní na hradu Šaratice. Objeví ji tam právě správce Pupenec. Začnu tuto novinku rozhlašovat, a proto je považován za blázna.
Díky tomu se na hrad přijdou podívat zlý doktor Tomeček a doktor Boukal. Po prohlídce správce může Boukal konstatovat, že je Pupenec po psychické stránce zcela zdráv. Tomeček se rozhodne strávit noc se správcem v místech, kde se Bílá paní zjevila, a skutečně ji také spatří. Sdělí to svému nadřízenému, ale ten rozhodne, že bude lepší, když se o tom nikdo nedozví. Pupenec je raději přemístěn na hrad Chuchvalec.
Příběh měl politický podtext jako Mrtvá kočka, lidé byli za své názory umlčováni/odstraňováni.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ikata, 04.06.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bubáci pro všední den, Bubáci pro všední den (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Michal - Bubáci pro všední den







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)