ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Montesquieu Charles-Luis (*18.01.1689 - †10.02.1755)

­­­­

Perské listy

Autor je vydal v roce 1721 anonymně v Amsterodamu; za jeho života vyšly 62x.

DĚJ:

Kniha je založena na dopisech Uzbeka a Rizy, dvou Peršanů, kteří utekli do Evropy. V Persii Uzbekovi pro jeho politické postoje hrozil trest smrti. V Evropě většinou žili v Paříži. Uzbek nechal doma seráj (harém) se svými ženami, jejich služkami a eunuchy. Kniha obsahuje dopisy z let 1711-20. Ženy v harému do svatby neviděli muže a po svatbě viděli jen svého manžela a eunuchy. Uzbek je nechal doma po celých 9 let a nevěděl, jestli se bude moci vrátit zpět.
Kniha je fingovanými zprávami za účelem politické a sociální kritiky v době, kdy se obdivoval Orient.
Uzbek a Riza píší přátelům, Uzbek i ženám a eunuchům do harému. Uzbek a Riza jsou ale rozdílní. Uzbek se zajímá o politiku a filosofii. Riza píše o normálních věcech, jako je oblečení, klepy, soužití v rodině. Uzbek je stále despota, kterému je úplně jedno, že nechal ženy doma, že jsou zajatkyně a největší mírou jeho otrokyně. Však také autor se s ním vypořádal na konci, když v posledním dopise jeho nejoblíbenější manželka Roxana píše, že Uzbeka podvedla, nalila jed sobě a strážím a umírá. Jeho manželka, která vlastně byla jeho otrokyní se mu tak vymkla z kontroly a on jako pán tvorstva s tím nemohl nic dělat.
Kniha vypráví o životě v seráji, o údělu žen i otroků, ale i o tom, že je neekonomické vést seráj, kde otroci i eunuši jsou bezdětní, zatímco Římané své otroky ženili a dovolili jim mít děti a tak Římané svůj majetek násobili - i děti se stali jejich otroky.
Zajímavá jsou i Báje o Troglodytech - zabili vládce a chtěli být svobodní, ale byli nesvorní a bez ochrany a tak je zahubili sousední kmeny.
Dále je posuzováno dění ve Francii - panovník, šlechta, kněží, vědci, ženy, knihy, opery. Posuzuje jiné založení Peršanek a Francouzek, výhody rozvodu z ekonomického hlediska, rovnoprávnost mužů a žen, obchod a samou jeho podstatu: kde je obchod, tam je i blahobyt, protože pokud prodám, zase koupím a dám vydělat druhému.
Dále popisuje důkazy panenství, Francouzskou akademii, Sorbonu, hlad, sebevraždy, dobytí Ameriky a postavení kolonizátorů, apod.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 20.11.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Perské listy, Perské listy (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Výpisek Perské listy ve slovenštině?

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles-Luis de Montesquieu - Perské listyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­