ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Japrisot Sébastien (*04.07.1931 - †04.03.2003)

   
­­­­

Příliš dlouhé zásnuby

- úryvek

Jmenoval se Jean, jenomže doma mu matka i všichni ostatní říkali Manech. Ve válce byl prostě Chrpa. Číslo známky, kterou měl na náramku na zdravém zápěstí, bylo 9692 a pocházelo z původní kanceláře v Landes. Narodil se v Cap-Bretonu, odkud je vidět Biarritz, ale jelikož zeměpis nebyl ve francouzské armádě nikdy ničí silná stránka, mysleli si lidé z jeho čety, že pochází z Bretaně. Hned od prvního dne se vzdal snahy vyvést je z omylu. Nikomu neodporoval, krčil se, aby se vyhnul jalovým diskusím, a vlastně se měl dobře. Když měl zmatek ve výstroji nebo v součástech pušky, vždycky se našel nějaký taťka, který mu pomohl ve všem se vyznat, a v zákopech po něm kromě četaře, co si na něj zasedl, chtěli jen, aby zůstal v krytu a dával pozor na drát.
Byl tu ale strach, jenž zaplavoval celou jeho bytost, tušení, že už se nikdy nevrátí domů, dovolená, kterou mu slíbili, v niž už ovšem nedoufal, a taky tu byla Mathilda.
Aby se s ní mohl setkat, poslechl v září radu jistého Marie-Louise, což byla přezdívka rekrutů z roku 1915, skoro o celý rok staršího, a spolknul kousek masa namočeného do kyseliny pikrové. Bylo mu zle, že málem vyzvracel i prsty u nohou, ale tou dobou už každý medik dokázal rozeznat simulovanou žloutenku, ještě než se naučil číst, tak ho poprvé postavili před válečný soud, tentokrát u jeho praporu. Zachovali se k němu shovívavě, jak si to jeho věk zasluhoval - dva měsíce podmíněně, ale sbohem, dovolená, ledaže by se polepšil a úplně sám zajal nějakého Frice.
Potom, to bylo v listopadu před Péronne, když na něj deset dní bez přestání řval prokletý četař a pršelo a pršelo a pršelo, už nemohl a poslechl jiného Marie-Louise, ještě chytřejšího než byl ten první.
Jednou v noci, když měl hlídku v zákopu, v dálce se ozývala dělostřelba a nebe bylo těžké deštěm, si on, nekuřák, zapálil anglickou cigaretu, protože pořád tak pitomě nezhasíná jako cigareta z tmavého tabáku, zvedl pravou ruku nad předprseň zákopu, chránil malé červené světýlko prsty a dlouho tak stál s rukou ve vzduchu a čelem opřeným o rozmoklou půdu a modlil se k Bohu, pokud ještě existoval, aby mu dopřál lehké zranění. Malé červené světýlko zdolal déšť, a tak zapálil další cigaretu a potom ještě jednu, až chlapík od naproti v dalekohledu konečně pochopil, oč žádá. Měl co do činění s dobrým střelcem, nebo Němci, kteří měli v takových případech stejné pochopení jako Francouzi, pro nějakého došli, protože stačila jedna kulka. Utrhla mu půl ruky a chirurg zbytek uřízl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: 14Angelika14, 29.01.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Příliš dlouhé zásnuby
-Vášeň žen
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k úryvku
Sébastien Japrisot - Příliš dlouhé zásnubyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­