ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Young William Paul (*11.05.1955)

­­­­

Chatrč (2)

  • podtitul: Kde se tragédie střetává s věčností

Román současného kanadského autora, jehož základním tématem se stává víra v Boha a odpuštění.
Hluboce věřící autor původně napsal tuto knihu bez jakýchkoli ambicí, pouze pro členy své rodiny. Později přece jen ustoupil naléhání svých přátel a vydal tuto knihu, která se překvapivě dostala na přední místo v žebříčku bestsellerů, i pro veřejnost.
Young zde zachytil příběh hluboce věřícího muže, jenž po nepříliš šťastném dětství žije uprostřed spokojené šestičlenné rodiny. Při jednom z výletů je však unesena jeho šestiletá dcera, jež se patrně stala obětí sériového vraha, neboť její šaty jsou s krvavými skvrnami nalezeny v prázdné chatrči. Po čase se na toto místo vydává i hlavní hrdina, který zde prožije nevšední zkušenost: chatrč se náhle promění v pevně postavený srub, jehož prostory obývají tři lidé (mohutná Afroameričanka, zhruba třicetiletý muž a drobná žena s asijskými rysy). Právě tyto postavy se zde stávají jakýmsi podobenstvím či převtělením nejsvětější Trojice, která se pokouší přesvědčit příchozího, aby se smířil se světem a odpustil mu všechny křivdy, jichž se mu dostalo.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2009 (1. vydání). Z anglického originálu The Shack přeložila Šárka Kadlecová. Počet stran: 253. ISBN: 978-80-242-2551-7.

OBSAH:

Mackenzie se vydává se svými pěti dětmi na rodinný výlet. Vše vypadá idylicky, dokonce se spřátelí s rodinou, která kempuje kousek od nich. Vše se pokazí ve chvíli, když Missy, Mackova nejmladší dcera, beze stopy zmizí. Na místě dívčina zmizení se najde sponka ve tvaru berušky - podpis sériového "Beruškového" vraha, jenž takto označuje svou "práci". Důkazy o dívčině smrti se najdou v opuštěné chatrči, kde policie objeví její zkrvavené šaty.

Od zmizení Missy se Mack utápí ve vlastním zoufalství. Jednoho dne nalezne ve schránce vzkaz, který vypadá, jako by byl od Boha. Pisatel se podepíše jako "Taťka", což je jméno, jímž Mackova žena Boha nazývá. Taťka se chce s Mackem sejít přes víkend v chatrči, kde se našly stopy po Missy. Přestože Mackovi přijde jeho vlastní chování nelogické, rozhodne se, že se do chatrče vydá. Nahraje mu k tomu i jeho žena Nan, která se rozhodne s dětmi na víkend odjet ke svým rodičům.

Tak se Mack vrací jednoho zimního dne se svým velkým smutkem na místo, které je náplní jeho nočních můr. Když vejde do chatrče, podlehne díky stále viditelné krvavé skvrně záchvatu smutku a usne na studené podlaze. O chvíli později se probudí na stejném místě, avšak za krásného teplého dne. Chatrč vypadá mnohem útulněji a přívětivěji než předtím. Uvítá ho Bůh-Taťka, krásná černoška, Ježíš a Duch svatý v podobě ženy Saraju. Mack zažívá neuvěřitelné dny a je uchvácen láskou, kterou k sobě jeho tři noví přátelé chovají. Čas tráví konverzacemi, jídlem a prací, s Ježíšem se mu dokonce povede přejít bosou nohou po vodě. Postupně začíná díky Bohu mnohé chápat, a když je dostatečně připraven, odvede jej Boží syn do jeskyně, kde se dostává prostřednictvím krásné hispánky Sofie do světa, kde se nyní nachází Missy. I když jej jeho dcera nemůže viděl, Mack může pozorovat, jak si jeho mrtvá dcera i jeho děti, které toto prožívají ve snění, hrají s Ježíšem. Mack zjišťuje, že jeho velký smutek již jej netíží.

Poté Taťka Macka s obtížemi přesvědčí, aby odpustil vrahovi jeho dcery. Ačkoliv je to pro něj velmi těžké, vyřkne Mack slova "odpouštím ti". Nato se s Taťkou, Ježíšem a Saraju vydává do jeskyně, kde se nachází tělo Missy. Pro Macka je její symbolický pohřeb nejtěžší chvílí v jeho životě.

Na konec jeho pobytu mu propůjčí Saraju svůj dar - schopnost vidět duše mrtvých lidí, které září vnitřním světlem. Mack si povšimne, že jedna duše se chová velmi divně - vycházejí z ní ohňostroje světla, jako by byla rozrušená. Jde o duši Mackova otce, s nímž se Mack rozkmotřil kvůli tomu, že jej i jeho matku týral. Otec a syn se však vzájemně usmíří a zapomenou na to, že Mack v mládí otrávil svého rodiče jedem na krysy.

Mack se opět ocitne ve staré nevlídné chatrči a rozhodne se odjet domů. Cestou se však stane účastníkem dopravní nehody a skončí v bezvědomí v nemocnici. Když se probudí, není si jistý ani tím, jestli to, co prožil, byla skutečnost. Svůj zážitek vypráví Williemu (vypravěč příběhu) a díky jeho popisu se dokonce najde místo posledního odpočinku Missy. Podle znamení, kterými si vrah značil cestu k "hrobům" svých obětí, se podaří najít i ostatní zavražděné děti a nakonec dopadnout i Beruškového vraha.

Mackovi jeho příběh věří i Nan a jejich děti. Jedna z dcer, která se utápí v lítosti, protože si myslí, že může za smrt své sestry, se díky rozhovoru s Mackem, který je podnícen setkání v chatrči, zbaví svého trápení. Velký smutek z rodiny zmizel.

VLASTNÍ NÁZOR:

I když v knihách nevídám moc ráda patetické věci, jako například "odpouštěj těm, co ti nejvíce ublížili", "miluj každého" nebo "víra vše dokáže", kniha se mi líbila. Člověk ji asi nesmí číst s vědomím, že vše v ní napsané je jasná pravda, ale měl by ony "teorie" brát jako názory spisovatele, s nímž se může ztotožnit, ale také nemusí, které může dál rozvádět s pomocí vlastního rozumu, nebo je může zavrhnout jako hloupost. Nemyslím, že by kniha podprahově vnucovala lidem křesťanské zásady, jak jsem četla na mnoha diskusích (přeci jen mnoho věcí z knihy by bylo pro ortodoxní křesťany nepřípustné) - prostě jen předkládá možnosti a cesty, kterými by se mohlo přemýšlení nad Bohem, nad teodiceou a vůbec nad "vyšší mocí" ubírat, ať už je člověk křesťan, či není.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lilithen, 31.01.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Chatrč, Chatrč (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
William Paul Young - Chatrč (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­