ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Turgeněv Ivan Sergejevič (*09.11.1818 - †03.09.1883)

   
­­­­

Otcové a děti

V realistickém románu je hlavním hrdinou student-nihilista (nihilismus = moderní způsob myšlení v tehdejším Rusku) Bazarov. Se svým mladším přítelem Arkadijem se vydává na cestu k rodičům. Nejdříve u Arkadijových rodičů se seznámí s jeho aristokratickým strýčkem a dobromyslným otcem, který právě zplodil druhého syna se svou o 20 let mladší ženou Feničkou. Bazarov studuje lékařství a chce se stát újezdním doktorem. Svému budoucímu povolání se věnuje bez ustání a tvoří si mezi ruskými mužiky přátele.
Dva hrdinové jsou pozváni k panské dámě Anny, která žije z dědictví svého zesnulého muže a přechovává ještě senilní tetu a mladší sestru Káťu. Obě jsou velmi moudré. Extrovertní Anna se s Bazarovem dává do řeči a přes dlouhý čas se spolu přou o věcech odborných. Po čase k ní Bazarov zahoří láskou a vylije jí srdce. Ze studu odjíždí k jeho rodičům, přítel s ním. Tam, u otce, též újezdního lékaře, syn nenachází klid ke studiu a nudí se. Proto opět odjíždějí do Marjina, domovu Arkadijovu. Bazarov se opět pokusí o dívčí srdce, tentokrát Feničky, ale spatří je její budoucí švagr - strýček Arkadijův. Na základě ještě dalších názorových sporů se dají do souboje pistolemi, kde Bazarov Strýčka postřelí, nicméně ne vážně, zachrání ho...
Oba přátelé putují k Anně a Kátě, kde se Bazarov udobří s Annou a Arkadij získá srdce Káti, se kterou se po čase ožení (dvojitá svatba: žení se otec i syn). Bazarov nakonec nachází útočiště u svých rodičů, propadá komfortu a leniví. Protože už dlouho nikoho nepitval, zakusí si to na zemřelém mužíkovi. Při operaci se řízne a nakazí se tifem. Umírá na klíně rodičů.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: ..., 02.02.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Sergejevič Turgeněv - Otcové a děti

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­