ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.51
Hodnoceno: 69x Prosím, ohodnoť práci

Princ Přibyslav (s vyjmenovanými slovy)

Před dávnými časy žili byli v jednom království král a královna. Jak čas plynul, slýchával král královnu častěji vzlykat. Život jim nedopřál jejich jediné velké přání – syna. Král chtěl královnu potěšit a vyplnit tak jejich touhu. Rozhodl se požádat o pomoc mocnou čarodějku. Její příbytek byl ukrytý v černém hlubokém lese. Když vstoupil do její chatrče, zjevila se mu čarodějka i se svými věrnými pomocníky – černým netopýrem a syčícím výrem. Vyslechla královu prosbu a řekla "Vyhovím ti, královně se do roka narodí syn, ale mám podmínku. Až bude synovi 18 let, za devatero horami na vysoké hoře stojí zakletý zámek. V zámku je ve zlaté komnatě ukrytá třpytivá skleněná koule, která má kouzelnou moc. Tu kouli musí přinést." Král byl rád, že splní královně sen, a tak slíbil. Čarodějka mu nasypala bylinky a dala potřebné informace. Mysleli si, že se to nevyplní, ale opravdu do roka se narodil syn. Dali mu jméno Přibyslav. Čas rychle utekl a z bystrého chlapce se stal osmnáctiletý muž. Král mu řekl o podmínce a Přibyslav odpověděl: "Půjdu tatínku, musím přece dodržet slovo, které si dal." Cesta k zakletému zámku byla pro Přibyslava zkouškou. Šel v bouři, blýskalo se, jako kdyby byl den, pustou krajinou, kde se ozývalo jen vytí vlka a houkání sýčka, vyprahlou pouští, kde usychal pýr i pelyněk. Musel si zvykat i na ticho, které rušila jen kopyta jeho kobyly a bzučení protivného hmyzu. Naučil se rozdmýchat oheň i mýtit neproniknutelné houští. Tak se dostal k zámku k vysoké deváté hoře. Byl tak unavený, že sotva doklopýtal k bráně, která se odemykala je dotykem dlaně. Nalezl zlatou komnatu, jejíž nábytek se blýskal, až oči přecházely a vše zářilo tak, jako kdyby byl člověk v ohnivé výhni. Mezitím vším se třpytila koule. Princ ji popadl a uložil ji do plátěného pytle a převázal lýkovým provázkem. Cestou zpátky vše zezelenalo a rozkvetlo. Šťasten dojel domů a odnesl s rodiči kouli čarodějce. "Nezmýlila jsem se, z vašeho syna se brzy stane dobrý král. Já budu moci kouzelnou koulí zase pomoci ještě lépe lidem," řekla čarodějka. Poděkovala a z Přibyslava se do několika stal dobrý král.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Karlos, 01.06.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Princ Přibyslav (s vyjmenovanými slovy)

Buďte první, kdo přidá komentář.

Brigda    

MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­