ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rothová Veronica (*19.08.1988)

­­­­

Rezistence (Povstalecká trilogie) (2)

  • druhý díl série Povstalecká trilogie (předchozí: Divergence; následuje: Aliance)

Žádná volba není bez následků. Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou - a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo. A Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství CooBoo v Praze roku 2012 (1. vydání). Z anglického originálu Insurgent (Divergent) přeložila Radka Kolebáčová. Graficky upravila Linda Marečková. Počet stran: 351. ISBN: 978-80-7447-170-4.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Beatrice "Tris" Priorová - šestnáctiletá divergentní dívka s předpoklady pro Odevzdanost, Neohroženost a Sečtělost, což mnohé vypovídá o jejím charakteru a schopnostech; její odhodlání ochránit všechny, kteří jsou jí drazí i za cenu svého života, jí už mnohokrát dostalo do problému, avšak díky své bystrosti, nebojácnosti a pomoci svých přátel i rodiny se ze všech dostala téměř bez úhony; umí být tvrdohlavá a svérázná, ale to jsou dvě z mnoha věcí, které na ní její přítel Tobias obdivuje; jako divergentní je schopná na rozdíl od normálních lidé odolávat sérům
Tobias "Čtyřka" Eaton - Tobias, nebo také "Čtyřka" (jak si říká dle počtu věcí, kterých se bojí), je osmnáctiletý syn někdejšího vůdce Odevzdanosti - Marcuse Eatona; odmala žil ve strachu ze svého otce, od kterého při první příležitosti utekl tak, že přeběhl do Neohroženosti; tam z něj přestal být ten křehký chlapec, kterým býval a stal se z něj správný Neohrožený; byl dokonce tak dobrý, že měl možnost vybrat si pozici vůdce Neohroženosti; on ale odmítl a raději začal pracovat v dozorně; s největší pravděpodobností je stejně jako Tris divergentní, avšak sérům nedokáže tak dobře odolávat; a právě jeho drahá Tris ho nejčastěji ze všech lidí dokáže rozzlobit tím, že se pořád vrhá do nebezpečí; v takových chvílích se projevuje Tobiasův ochranářský instinkt

DĚJ:

Poté co částečně překazí plán Jeanine, vůdkyně Sečtelých, se Tris a její přátelé vydávají na neutrální území základny Mírumilovných, aby uprchli před jistou smrtí. Na základně, která se nachází až za městem, se shromažďují přeživší z padlé Odevzdanosti, ale také divergentní z rozpolcené Neohroženosti, která je teď rozdělena na "zrádce", což jsou ti, kteří se přidali k Sečtělosti. Tam také Tris při procházce v sadech Mírumilovných zahlédne, že se k základně blíží auta. Dojde jí, že to nejspíš nebude přátelská návštěva. Běží tedy varovat i ostatní. Společně se jim podaří utéct Sečtelým. Ve vlaku, do něhož naskočí, narazí na odpadlíky a mimo jiné i na starého známého - Edwarda. Ti jim vyhrožují, ať vystoupí. Avšak když zjistí, kdo je Tobias, zavedou je na svou základnu. Vůdkyně odpadlíků je totiž Tobiasova údajně mrtvá matka - Evelyn. Odpadlíci se chystají svrhnout Jeanine a společně s ní i celý systém frakcí. Jenže k tomu potřebují více lidí. Evelyn tedy nabádá svého syna, aby přesvědčil zbytek Neohroženosti, ať se přidá na její stranu.

Od odpadlíků se pak Tris s ostatními vydají k Upřímným, kde jsou však hned po příchodu zatčeni. Tris a Tobias mají být vyslechnuti pod vlivem séra pravdy, aby se ověřilo, zda doopravdy nepomáhali Jeanine s útokem na Odevzdanost. Spolu s nevyvratitelným potvrzením jejich verze příběhu však vyjde najevo i to, že to Tris je ta, která zastřelila Willa. Tato skutečnost na nějak dobu značně otřese vztahem Tris a Christiny, která byla přítelkyní Willa. Na základně Upřímných se Tris setká i se zbytkem svých přátel z Neohroženosti. "Nezrádcovská část" Neohroženosti se totiž ukrývá na základně Upřímných. Koná se tedy nový výbor vůdců Neohroženosti, kterými jsou jmenováni - Tori, Čtyřka a ještě jakýsi muž z Neohroženosti, což výborně zahraje do karet Evelyn, protože Tobias nyní má takový vliv, že dokáže přimět Neohroženost přidat se na její stranu. A tak se i stane.

Ještě předtím se však uskuteční další útok Sečtělosti, přesněji "zrádců", tentokrát na základnu Upřímnosti. Lidé v napadené budově jsou uspáni sérem, pouze divergentní tedy zůstanou vzhůru. Několik divergentních Upřímných je zabito. Útočníci jsou však naštěstí zahnáni Neohroženými. Ti se pak rozhodnou vrátit na svou základnu. Jenže tím vše jen začíná. Při útoku na Upřímnost bylo mnoho Neohrožených zasaženo drobným diskem. Ukáže se, že tato látka v těchto discích byla transmitterem pro nový typ simulace, který Jeanine vymyslela. Je to dálková simulace, pomocí níž si Jeanine s obětí může dělat, co se jí zlíbí. Když takto zabije Marlene, vyhlásí, že podobně budou umírat každou noc další, pokud se jí jeden z divergentních dobrovolně nevydá na milost. Tris tuto tíhu potencionální viny nedokáže snést a i přes slib Tobiasovi, že nepůjde, se vydává na základnu Sečtělosti. Tam na ní Jeanine testuje séra, kterým Tris úspěšně odolává. Jeanine hned při jejím příchodu Tris sdělila, že až jí nebude potřebovat, bude popravena.

V den Trisiny popravy se však stane mnoho nečekaného. Jednak Tris zjistí, že její bratr Caleb je zrádce. Ale také se jí podaří s pomocí Tobiase a Petera utéct smrti a důmyslně uniknout ze základny. Dostanou se do oblasti Odevzdanosti, kde finišují přípravy odpadlíků a Neohrožených na útok na Sečtělost. Tris se útoku rozhodne nezúčastnit. Místo toho se rozhodla s Marcusem a Christinou, která jí již aspoň zčásti opustila, podniknout misi na záchranu důležité informace, kvůli které byla Jeanine ochotná zadupat celou Odevzdanost. Vydává se na tuto misi i přesto, že tím zrazuje Tobiase. Když se jí ale konečně podaří probojovat k počítači, ve kterém je informace uložena, spatří jen, jak Tori zabíjí Jeanine. Je označena za zrádkyni, a zatímco odpadlíci a Neohrožení ničí základnu Sečtělosti je nucena sedět a zpytovat svědomí. I přes její přesvědčení, že pro Tobiase po tom všem nic neznamená, je to právě zčásti hlavně jeho zásluhou, že se ona důležitá informace náhle začne promítat v místnosti, kde jsou nashromážděni odpadlíci, Neohrožení a jejich vězni. Onou tajnou, důležitou informací je videonahrávka. Videonahrávka, na které jistá Edith Priorová vysvětluje skutečný účel a původ města.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: moodygirl, 02.04.2015

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Veronica Rothová - Rezistence (Povstalecká trilogie) (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­