ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Keneally Thomas (*07.10.1935)

­­­­

Schindlerův seznam

Pravdivý příběh sudetského Němce a svitavského rodáka Oskara Schindlera (28.4.1908-9.10.1974) v tomto bestselleru začíná v roce 1939, kdy se Oskar stává Herr Direktorem Deutsche Email Fabrik (DEFu) v polském Krakowě, kde se vyrábělo smaltované nádobí. Hlavní část Oskarových zaměstnanců tvořili Židé z krakowského ghetta, později z paszówského koncentračního tábora, kam byli po likvidaci ghetta přemístěni. Oskar s lágry podobného kalibru nesouhlasil, a proto na vlastní náklady zřídil na pozemcích DEFu mnohem mírnější tábor pro své lidi, kde dostávali pravidelně jíst a kam neměli příslušníci SS volný přístup.
V roce 1943 přišel do Emaile (=DEF) rozkaz, že musí být tento koncentrační tábor i fabrika zrušeny, a proto Oskar sestavil nový plán pro záchranu "svých" dvanáctiset Židů Schindlerjuden. Na vlastní náklady dal vybudovat nový tábor – Brněnec - v klidnějších Čechách u svých rodných Svitav, kam se mu také podařilo všechny své "svěřence" přemístit i přes to, že museli strávit několik týdnů ve vyhlazovacím a nejobávanějším koncentračním táboře Osvětim-Birkenau. V Brněnci se v Schindlerově nové továrně měly vyrábět tajné střely, ale ve skutečnosti se odtud za celé dva roky odvezl jenom jeden nákladní vůz nábojů, které byly úmyslně špatně kalibrovány – Oskar by nesnesl pocit, že napomohl vraždě dalších nevinných lidí svými výrobky. Schindler financoval veškeré výdaje sám a Židé, které zachránil, nazývali jeho tábor Rájem. Oskar měl také hodně známých mezi nejvyššími představiteli SS, a proto se mu třikrát podařilo uniknout vězení (byl zatčen i proto, že při oslavě svých narozenin políbil Židovku).
Když v květnu 1945 Německo kapitulovalo a blížili se Rusové i Američané, musel Oskar i se svou ženou Emílií prchnout, protože by jim asi nikdo neuvěřil příběh o záchraně 1200 Židů. Schindlerovi se pokusili o emigraci do Švýcarska, ale nepodařila se. Potom byli nějaký čas v Mnichově a v letech 1948-58 hospodařili na farmě v argentinském Buenos Aires, odkud pak Oskar odjel bez svojí ženy a uchýlil se ve Frankfurtu. V roce 1961 byl oficiálně pozván svými Schindlerjuden do Izraele, kde má jako jediný "Nacista" pomník.
Oskar Schindler umřel jako osamělý, sklíčený a nemocný ve frankfurtské nemocnici 9. října 1974 a je pohřben v Jeruzalémě...

VLASTNÍ NÁZOR:

Myslím, že Thomas Keneally je vynikající spisovatel a jeho "Schindlerův seznam" je z literárního hlediska na vysoké úrovni. Tato kniha je plná šokujících důkazů o tragických osudech milionů Židů za druhé světové války a vyšla na základě svědectví nejen samotného Oskara Schindlera, ale i Žida Leopolda Pfefferbergra, který díky Schindlerovi válku přežil.

POSTAVY:

Stern, Madritsch, Amon Goeth, Geldberger, Toffel, Hans Frank, Gebauer, Helena Hirschová, Mietek Pemper, Sowinski, Mandel, ...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 27.04.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Thomas Keneally - Schindlerův seznam







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)