ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vopěnka Martin (*08.09.1963)

­­­­

Spící město (Spící město)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Spící spravedlnost)
  • pro čtenáře od 11 let

První díl chystané trilogie. Drsný příběh o přežití čtyř dětí ve světě, v němž všichni rodiče usnuli dlouhým spánkem.
Čtyři sourozenci se jednoho dne probudí do světa, ve kterém všichni rodiče spí. Celý svět postihl záhadný úkaz: "Všichni - matky i fotři - usnuli. Je to ňáká nemoc nebo co. Nejsou mrtví, ale každej, kdo měl někdy dítě, spí." Postupně přestává fungovat elektřina, voda a městem se začínají potulovat různé bandy. Sourozenci dosud zvyklí na veškeré pohodlí a rodičovskou lásku se musí s nastalou situací vyrovnat a nějak přežít. Rychle dozrávají ve světě, jenž se pomalu rozpadá a stává se divočinou - zdaleka ne všichni dospělí spí, všichni nejsou hodní... Podaří se jim najít nejmladšího Samuela, jehož díky vlastní nezkušenosti nechají odvézt pryč podezřelým autobusem? Probudí se rodiče ještě vůbec?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2011 (1. vydání). Ilustrovala Daniela Olejníková. Počet stran: 270. ISBN: 978-80-253-1349-7.

OBSAH:

Den trifidů po česku: rodiče kohokoliv na celém světě usnuli. Sourozenci Kryštof, dvojčata Kristýna a Ema i malý Samuel se snaží situaci pochopit. Rozhodnutí pustit Samíka s lidmi, kteří tvrdí, že se o něj postarají, se ale ukáže špatným - Sam je unesen podvodnou bandou pašeráků dětí, ocitá se s jinými dětmi v tělocvičně školy, kde panuje nespravedlivost a právo silnějšího. Později je prodán bezdětné rodině, ale s náhradními rodiči, kteří si násilně a okamžitě vynucují jeho synovskou lásku, mu není dobře. Podaří se mu utéct a s pomocí staršího chlapce s motorkou (Vojty) vrátit domů.

Sourozenci mezitím podnikli výpravu na jeho záchranu. Poznali mnoho zvláštních lidí a míst: klášter (s podivným představeným kláštera, naznačuje se jeho záliba v mladých chlapcích); byt divného muže (který jim přislíbil pomoc tím, že u něj mohou použít internet; nutí je za to pózovat na fotografii s jeho spící - děti ale tuší že mrtvou - ženou); byt "tety Jarky", bodré prosté ženy, jež dětem pomáhá, později je ale nechává napospas, když se opije a odmítá je vézt dál (navíc vykřikuje hesla o zbohatlých spratcích, kteří by měli majetek svých spících rodičů předat živým...); partu hipísáků (kteří jim pomáhají a berou je s sebou na oslavu Země, která podle jejich filosofie nechala usnout nezodpovědnou generaci za to, že drancovala po mnoho let Zemi); a nakonec prodavače Zbyňka (jenž jim zkraje ochotně radí, a když si získá jejich důvěru, vyveze je pod záminkou spojení s mimozemšťany na hvězdárnu, kde je nutí odevzdat veškeré peníze; děti najdou zbytek sil a odvahy, aby jej i s kamarádem napadly a utekly).

Vracejí se domů, ale rodiče spí dál... Probouzejí se v moment, kdy se domů dostane i Samík, tak jako i ostatní rodiče, jejichž děti nezemřely nebo se neztratily a vrátily se k nim.

Poslední strana knihy slibuje další díl - je třeba potrestat podvodníky a zloděje, kteří spánku rodičů využili...

POKRAČOVÁNÍ:

Spící spravedlnost (2012) - děti se pokouší řešit křivdy, které se jim děly v době, kdy rodiče spali
Spící tajemství (2013) - děti pátrají po příčině spánku rodičů

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Jana T., 08.03.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Spící město (Spící město)
-Spící tajemství (Spící město)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Martin Vopěnka - Spící město (Spící město)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­