ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sacher-Masoch Leopold von (*27.01.1836 - †09.03.1895)

­­­­

Venuše v kožichu

- novela
- název originálu: Venus im Pelz

Klasické erotické dílo autora, jemuž vděčí masochismus za své jméno.
Příběh mladíka Severina, jenž se natolik zamiluje do krásné Wandy von Dunajewové, že si přeje stát se jejím otrokem. Wanda jeho přání zpočátku nechápe, záhy však v podobných praktikách najde zalíbení a trýzní Severina s rostoucí rafinovaností. Čím je ale Severinovo utrpení větší, tím více jím Wanda opovrhuje.

OBSAH:

Hlavní hrdina knihy Severin je diletant, jak o sobě tvrdí, nic nedokončí, to samé platí i v lásce. A ještě k tomu miluje jednu ženu, bohužel je to ale socha Venuše v zrcadle od Tiziana.

Jednou však potká ženu Wandu, velmi podobnou Venuši, zapředou spolu rozhovor, při němž se jí Severin svěří, že by chtěl být její otrok. Nakonec jí vyzná lásku a požádá ji o ruku. Wanda však odmítne a navrhne mu, že spolu prozatím zkusí bydlet, jestli jejich láska vydrží.

Po nějaké době ale Severin opět prozradí své city a je ochotný být i jejím otrokem a trpět pro ni. Utrpení a pocit podřazenosti mu působí rozkoš. Díky jeho touze a jejich rozhovorům dojde až k reálným skutkům. Spolu koupí bič a Wanda jej pak bičuje, kope a jinak trýzní, vše ho velmi vzrušuje, ale ona má další den výčitky svědomí.

Za několik dní za ní přijede přítelkyně z velkého města, na tyto dva týdny jsou zcela odloučeni. Wanda mu pak řekla, že její kamarádce se moc nezamlouvá a měla by si prý vybrat někoho lepšího. Když kamarádka odjela, Wanda a Severin se konečně sešli a sepsali smlouvu - Severin je teď zcela oddán Wandě a ona si tak s ním může dělat, co chce.

Odjedou spolu do Itálie. On - jako její otrok - ji obskakuje, ona si tam pronajme vilu. Nějakou dobu spolu žijí spokojeně, pak se ale objevil muž, jenž Wandu velmi zaujal. Severin samozřejmě trpěl, nakonec se rozhodl odejít. Napsal Wandě dopis, ale přesto se brzy vrátil, protože neměl peníze na cestu zpět. Wanda se mu svěřila, že toho muže nemiluje a že jen chtěla, aby trpěl. Svázala jej a chtěla ho zbičovat tak, jako to dělala vždy, záhy se však změnila a zpoza závěsu vystoupil onen muž. Dovolila mu, aby Severina zbičoval. Poté oba odjeli.

Severin byl na dně, odjel za otcem, kde po jeho smrti převzal živnost. Za tři roky mu přišel dopis od Wandy, ve kterém mu píše, že ho nechala zbičovat, aby se ze své úchylky dostal, a doufá, že se mu daří dobře.

ANALÝZA:

Příběh vyprávěn z pohledu hlavní postavy Severina. Se sochou Dáma v kožichu se přou o to, co je lepší - užívat si života, nebo v rámci lásky být věrný? Stejné téma rozebírá i s Wandou, ta má antický pohled na lásku: Na co se vázat na jednoho člověka, když ho po nějaké době přestanu milovat a zbytek života spíše protrpím? Život by si měl člověk užít, to znamená být vždy s člověkem, kterého miluji.

Hlavní postava popisuje své pocity, úzkosti či naléhavosti vyjadřuje krátkými větami, či jen jedním slovem.
Severin popisuje své pocity, lásku k ženám, jež ho nějak pokořily i zbily. Tím si jich začal vážit a tím také vzrostla láska k nim. Zdá se to být docela nepochopitelné, ale pro něj je to něco normálního.

Když Wanda Severina bičuje, je velmi spokojený, Wanda zase v sobě probouzí divokou povahu, proto jí násilí tolik nevadí. Ráno ovšem svých činů lituje.

Na konci Wanda píše Severinovi, že ho milovala, kdy její láska skončila a jak dlouho chtěla Severina zbavit jeho úchylky. Z dopisu by se dalo tušit, že vše bylo v plánu.

Zrovna tohle dílo bylo zásadní pro psychoanalytiku a sexuologa Richarda von Kraft-Ebinga při formulování pojmu "masochismus" a dalších pojmů, které tuto úchylku popisují - fantasie Wanda, typ Wanda označují sadistický typ ženy.

Venuše v kožichu je přímo inspirovaná situacemi autorova života. Nachytal tetu s milencem, ale prozradil se a ona ho zbila bičem, poté slyšel, jak ji její manžel odprošuje a ona ho odkopává. To probudilo jeho touhu. Později měl vztah s ženou, která uskutečňovala jeho fantazie, pak ho podvedla, ale on v tom přesto nacházel uspokojení.
Později střídal milenky a jedna z nich ho bezprostředně inspirovala k napsání Venuše v kožichu, s ní totiž uzavřel obdobnou smlouvu o otroctví.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: antalin, 14.01.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Mrtví jsou nenasytní
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Leopold von Sacher-Masoch - Venuše v kožichu

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­