ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Picoultová Jodi (*19.05.1966)

­­­­

Desátý kruh

Jodi Picoultová v jednom z rozhovorů prohlásila, že ráda zpracovává náročná témata, která je možno nahlížet z různých stran a která vzbuzují ve čtenářích mnoho otázek. Takovému tématu se věnuje i ve svém novém románu Desátý kruh.
Stoneovi žijí na malém městě a nijak nevybočují z průměru. Čtrnáctiletá Trixie studuje na střední škole, otec Daniel je malířem komiksů a matka Laura profesorkou filozofie. Jejich poklidný rodinný život však končí v okamžiku, kdy Trixie oznámí, že ji její bývalý kluk znásilnil. Roztáčí se kolotoč událostí, který kromě ničivého vlivu na vzájemné vztahy všech zúčastněných přináší i spoustu otázek. Proč Trixie Jasona udala, když ho tolik milovala? Skutečně ji Jason znásilnil, nebo si vše jen vymyslela, aby se mu pomstila? Proč Daniel nikdy nemluvil o své minulosti? Jakého démona v sobě ukrývá? Proč Laura nebyla doma, když ji její dcera nejvíc potřebovala? A opravdu si každý musí projít všemi kruhy pekla?

Tento příběh se odehrává okolo čtrnáctileté dívky, která se jmenuje Trixie. Trixie dříve chodila s Jasonem, ale momentálně se ocitá sama, rozešli se. Jason to ukončil. A tak Trixii zbývá jen její rodina a její nejlepší kamarádka Zephyr.
Od malinka ji vychovává její otec Daniel Stone, který utekl od své rodiny z Aljašky do teplého podnebí, kde se později setkává se svoji budoucí manželkou Laurou. Laura byla učitelka na univerzitě, dělala přednášky o pekle, hlavně měla ráda Danteho. A její muž Daniel, ten kreslil komiksy a momentálně má zakázku. Bude dělat komiks pro dospělé.
Trixie se po nějaké době nemůže smířit s tím, že je doopravdy konec mezi ní a Jasonem. A tak se rozhodla, že ho získá zpět, ať se děje, co se děje. Jednoho dne se tedy Trixie dohodne se Zephyr, že udělají párty u nich doma, protože rodiče Zephyr odjedou pryč. Předem si naplánovaly, jak ten večírek bude probíhat, chtěly dosáhnout toho, aby Jason na kluky okolo Trixii žárlil. A jak si naplánovaly, tak i učinily. Ale na párty se dostala droga, která odnáší myšlenky pryč, dostala se jim do rukou od Setha, který chodil s Laurou, s matkou Trixie a zároveň ženou Daniela.
Večírek se zvrtnul do jistého pádu, zůstali tam jen Zephyr, Trixie, Jason a Moss. Ti pak později večer hráli svlékajícího pokra. Když tato hra skončila, Zephyr s Mossem odešli do jejího pokoje a Trixie zůstala sama, ale později se tam objevuje Jason.
Takhle probíhal večírek, na který si Trixie pomatuje do té doby, než obvinila Jasona ze znásilnění. Je otevřen proces, kde má být Jason bud obviněn a nebo zproštěn z jeho viny. Mezitím Trixie musí prodělat gynekologické vyšetření a setkání s psycholožkou.
Před párty si Trixie začala ubližovat, řezala se do paže a na ruce a teď, po tom co ji udělal Jason, se pokusila o sebevraždu. Zachránili ji, měla štěstí, že Laura byla blízko. Mezitímco Trixie leží v nemocnici, Daniel se dozvídá o vztahu své ženy se studentem. Nedokáže jí odpustit, že ten den, co byla Trixie znásilněna, nebyla doma, ale někde v posteli s někým jiným.
Jason je sedmnáctiletý hokejista a má dobré vyhlídky do budoucna, přihlásil se na vysokou školu, ale že byl otevřen tento případ, tak ho škola odmítla. A tak není divů, že Jason upadá do depresí, začne pít a kouřit. Moss mu chce pomoct, aby mu všichni věřili, že to neudělal, a tak rozešle po celém městě fotku Trixie. Na fotce byla Trixie vyfocená polonahá, a to ukazovalo proti ní, ke všemu byla opilá.
Když Trixii pustili domů, rodiče ji nenechali na okamžik samotnou. Jakmile se vrátila do školy, nikdo se s ní nebavil, byla všemi opuštěná. Jednou se Daniel rozhodl, že se pojede na nákup, ale Trixie nechce vystoupit z auta, protože ve městě se konaly oslavy a nechtěla být viděna. Daniel ji teda nechal v autě, ale bohužel Trixie tam nezůstala, vydala se za tátou, po cestě do obchodu potká Jasona, který se k ní nemůže přiblížit - to rozhodl soud. Dají se do řeči, vtom se objevil Trixiin táta a Jasona zbil, a vyhrožoval mu pro příště smrtí.
Den nato se rodiče Stoneových dozvídají, že Jason Undethill spáchal sebevraždu. Mike byl detektiv a už neměl na starosti znásilnění, ale i sebevraždu. Získá jisté důkazy, že Jason nespáchal sebevraždu, ale byl zavražděn. Údajně mel skočit z mostu, ale třísky za nehtama dokazují, že mu k tomu někdo pomohl, ale kdo?
Všechny důkazy ukazovaly na Daniela Stona, ale později se našly na místě činu vlasy zrzaté, a tak podezření padlo na Trixii. Když za ní detektiv přišel, Daniel ji nenašel ve svém pokoji, uprchla z domova... A tak se policie i rodina Stoneových vydává hledat Trixii. Trixie nechala stopy, kam vyrazila, odletěla na Aljašku.
Na Aljašce ji považují za Andi, která měla ve stejný den přiletět jako Ježíšův dobrovolník závodu K300. Je to závod se psím spřežením. Na stanoviště, kde má být, ji odváží na skútru Willi, ale cestou je zastihne krutá sněhová bouře. Dál nemohli, a tak se rozhodli přečkat, nastala krutá zima, ale neměli spacák ani jeden. A tak se museli k sobě přitulit a později se i svlékli - to je nejlepší řešení jak přežít. I když Trixie nemá žádné zkušenosti s tím závodem, stojí si v něm velmi dobře. Willi se do ní zamiloval a strávili jeden překrásný den spolu, navštívili společně i saunu. Ale vše krásné jednoho dne končí. Ten večer ji ještě stihnul najít táta. Odváží ji k matce, která čeká u Danielových příbuzných, ale když tam dojedou, čeká tam na ně už policie se zatykačem na Trixii - je obviněna za vraždu Jasona. Ve stejnou dobu se přiznají Laura i Daniel, že to byli oni, co ho zabili. Celá rodina tak končí na Vánoce ve vězení, tedy kromě Trixie, ta skončila v nápravném zařízení.
Mike Daniela zprostil viny, nesouhlasil jeho popis ani vlásek, který našli. Daniel byl svobodný. Nakonec se ukázalo, že Jasona zabila Laura. Trixie s Danielem budou vždy spolu, ať se děje, co se děje, Daniel na ni vždy bude dohlížet.

Stránky této knihy jsou prokládány komiksem, který momentálně v tomto příběhu kreslil Daniel do novin a v těch obrázcích nechal vzkaz, jaký? Tak to si musíte rozluštit sami...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: sun.care, 01.02.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Desátý kruh
-Je to i můj život
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Jodi Picoultová - Desátý kruh

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­