ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rostand Edmond (*01.04.1868 - †02.12.1918)

­­­­

Cyrano z Bergeracu

Cyrano se zamiluje do své sestřenice Roxany, ale svou lásku před ní tají, protože se bojí odmítnutí a výsměchu kvůli svému velkému nosu. Roxana se mu svěří, že miluje jednoho kadeta sloužícího v jeho pluku - Kristiána de Neuvilletta. Je úplně očarována jeho krásným zjevem. Cyrano chce své sestřence pomoci a proto si Kristiána jako nováčka ve svém oddílu vezme pod ochranu a navíc mu pomáhá i s milostnými dopisy pro Roxanu. Jednou za něj dokonce zaskakuje, když má Kristián Roxaně pod balkónem vyznat své city. Roxana je okouzlena jeho slovy a zamiluje se do něj ještě více. Cyrano pomůže překazit i milostné záměry, které má s jeho sestřenkou hrabě de Guiche a dopomůže mladým milencům k sňatku.
Bezprostředně poté jsou ale za přispění hraběte Kristián i Cyrano odveleni se svým plukem z Paříže do bitvy o Arras. Kristián slibuje, že bude Roxaně psát, a Cyrano, že na Kristiána bude dávat pozor. Cyrano dál píše za Kristiána dopisy v hojném počtu a každého rána je odnáší přes frontu. Roxany, která z láskyplných dopisů vyčte, jak moc ji její manžel postrádá, se za ním vypraví na bitevní pole. Jemu i jeho spolubojovníkům přinese jídlo na posilnění. To se jim hodí, protože hrabě de Guiche zařídil, aby právě na jejich pluk dopadla síla nepřítelových vojsk nejvíce. V zuřivé bitvě je Kristián zabit. Ovdovělá a zoufalá Roxana odchází do kláštera. Tam ji také pravidelně navštěvuje bratranec Cyrano, který ji ani po letech nepřestává milovat.
Od bitvy u Arrasu uplynulo 14 let. Na Cyrana po úkladném útoku osobního nepřítele spadne trám a smrtelně ho zraní. Stihne ale ještě zajít za Roxanou a ta z jeho řeči pochopí, že to on psal všechny ty nádherné dopisy, které si po celá léta znovu a znovu pročítala. Dochází jí, že i přes Cyranův vzhled ho miluje pro jeho krásu duševní. On však umírá. Tak Roxana ztrácí svou lásku již podruhé a to hned po jejím znovuobjevení.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Trixi, 12.03.2006

    Bohemia Institut
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Edmond Rostand - Cyrano z Bergeracu

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­