ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lawrence David Herbert (*11.09.1885 - †02.03.1930)

­­­­

Ženy milující

Osou široce koncipovaného románu je složitý vzájemný vztah dvou mileneckých párů, který se v průběhu děje neustále proměňuje. Jedni z milenců nacházejí nakonec vnitřní soulad a naplnění, druhý pár se tragicky rozpadá. Všechny postavy svými úvahami, meditacemi, pocity a jednáním kopírují postoje a pocity lidí své doby, zejména snahu o absolutní osobní svobodu, kterou si chtějí ponechat za každou cenu a jsou pro ni ochotni cokoliv obětovat.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku roku 2004 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Women in Love přeložil a doslov napsal Martin Hilský. Počet stran: 516. ISBN: 80-7218-830-5.

OBSAH:

Společenský román zachycující myšlenkové proudy, životní pocity a názory dvou mileneckých párů v období před první světovou válkou. Autor věnoval 7 let usilovné práce na tvorbě tohoto románu.

Příběh románu začíná jedno dopoledne v arkýři v Anglii, kdy sestry Ursula a Gudrun Brangwenovy při své práci začnou vést krátký intenzivní rozhovor na téma manželství a jeho smyslu v životě ženy. Gundur považuje manželství za běžnou životní zkušenost, která je sice obtěžující, ale přesto ji považuje za životní zkušenost. Ursula ji oponuje a označuje manželství za veškerý konec jakýchkoliv zkušeností. Mezi sestrami vládne rozdílnost názorů jak na manželství, tak i na pohled na život.
Gundur je známá sochařka a umělkyně, která se kriticky drží stranou veškerého dění, dívá se na život jako by byla jen divačkou.
Ursula je učitelkou na místní škole, autorem je vyobrazena jako symbol ženskosti, její hřejivosti a lásky.

Ve městě se právě koná svatba jedné z dcer rodiny Crichových, která vlastní místní doly. U kostela postává Ursula s Gundur a prohlížejí si přijíždějící svatebčany: Geralda Criche, syna majitele dolů, jeho přítele Ruperta Birkina s blízkou přítelkyní a příležitostnou milenkou Hermione a zbývající členy rodiny Crichových.
Během svatební hostiny v sídle rodiny Crichových Gerald s Birkinem a poté i s Hermione rozvíjí filozofickou diskusi o postavení a rovnosti jednotlivců navzájem, o postavení ras a národností. Hermione se snaží udělat dojem velice vzdělané ženy se širokým přehledem, která se majetnicky drží svého Birkina, jenž neví, jak se jí co nejcitlivěji zbavit. Proto se Birkin upíná na rozhovor s Geraldem, s nímž se názorově nestřetává, i když jsou blízkými přáteli. Birkin je považován za velkého idealistu, který není schopen žít prakticky a v realitě. Gerald je nejstarším synem starého Criche, jenž v dětství omylem zastřelil svého bratra při hře se zbraní. Gerald má pocit, že by měl co nejlépe plnit svoje poslání v životě, které bohužel stále nezjistil. Tudíž se snaží aspoň plnit svoji společenskou roli při rodinných událostech a stabilní oporu v rodinných záležitostech.

Později Birkin seznamuje Geralda a Hermione s Gundur, kterou zná z dřívějších dob z Londýna, kde začala svoji uměleckou činnost. Poté se seznamují i s její sestrou. Hermione je nadšená navázáním dalších vztahů, ve kterých může ukázat svoji inteligenci, sečtělost a vzdělání. Birkinovi začne lézt Hermione takzvaně "na nervy", cítí, že z něj chce udělat jen hlupáka se svými ideály o osobní svobodě ("s bojem člověk ztrácí svobodu") a bezpodmínečné lásce mezi mužem a ženou. Hermione v návalu zlosti udeří Birkina do hlavy, načež Hermione rychle odchází. Birkin Hermione neobviní, pouze tiše odejde z jejího domu.

Otec Geralda každoročně pořádá slavnost ve svém sídle, kam zve všechny nejbližší pracovníky z dolů. Touto slavností se snaží dostat blíže ke svým zaměstnancům a zároveň poskytnout úlevu svému křesťanskému svědomí, aby ospravedlnil či očistil svoje získané bohatství.
Gerald a Birkin se věnují sestrám Brangwenovým. Během oslav spadne z lodi do jezera jedna z Geraldových sester. Gerald se snaží ji zachránit, ale nepodaří se. Gerald opět selhává a další z jeho sourozenců je mrtev. Cítí se duševně prázdný, postrádá smysl života, a proto se upíná na milostný vztah s Gundur, která si není jistá, zda dokáže milovat a otevřít se druhému člověku, a na práci ve vedení otcových dolů. Starý pan Crich onemocní a Gerald se ujme vedení rodinných dolů, zdokonaluje pracovní postupy a vybavení, zbavuje se nadbytečný zaměstnanců. Podle Birkinových slov se více zajímá tzv. o mák než o krásu makového květu, více o cíl než o cestu k cíli.

Birkin naváže milostný vztah s Ursulou, po níž žádá velice otevřený vztah, kdy před sebou nebudou mít žádné tajnosti, poskytnou si osobní svobodu a věrnost. Jeho požadavek se zdá být pro Ursulu obtížný, jelikož nechápe, jak si Birkin představuje osobní svobodu ve vztahu. Spíše se jí zdá, že ji Birkin od sebe odhání svým "kazatelstvím" a idealismem, kterého sám není schopen. V autě se s ním pohádá a utíká od něj, Birkin zoufale sedí a následně se Ursula vrátí a řekne mu, že jej miluje. Poté spolu odjíždí do blízkého města, kde se spolu domluví, že podají výpovědi ve svých zaměstnáních, vezmou se a neplánovaně někam odjedou. Ursula oznámí rodičům svůj odjezd a svatbu, otec ji uhodí. Poté narychlo opouští dům a odstěhuje se za Birkinem a vezmou se.

Po smrti starého pana Criche se Gerald cítí slabý, a proto mu Birkin s Ursulou nabídnou, aby s nimi a Gundur odjel na čas do německých hor. Dva milenecké páry se ubytují v horské chatě a užívají si zimních sportů. Vztah mezi Gundur a Geraldem se vyhrocuje, hádky jsou častější a Gundur se sblíží s jedním z hostů horské chaty. Gerald ztrácí poslední oporu ve svém životě. Po poslední hádce se naštvaně vydá do sněhem pokrytých kopců, kde umrzá. Birkin zajistí odvoz těla do Anglie a Gundur není schopna vyjádřit žádný zármutek nad úmrtím Geralda.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Breberka, 04.06.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
David Herbert Lawrence - Ženy milující

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­