ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Roddaová Emily (*02.04.1948)

­­­­

Jezero prokletí (Deltora - Země nestvůr a kouzel)

- díl v sérii: 2

Lief a Barda pokračují ve svém nebezpečném putování s novou společnicí Jasmínou. Společně pátrají po ukradených drahokamech z Kouzelného pásu Deltory. Již se jim podařilo najít zlatý topas. Aby však mohli svou zemi osvobodit od nadvlády Pána stínů, musejí získat zpět všech sedm drahých kamenů. Druhý kámen střeží hrozivý strážce u Jezera prokletí, které začarovala zlá a mocná čarodějka Thegan. Trojice poutníků musí přejít přes její území, kde na ně čeká řada úkladů a nebezpečí.

OBSAH:

Začátek překvapivě nezačíná tam, kde se skončilo v předchozím díle, ale rovnou před prvním nebezpečím.

Lief, Barda a Jasmína už totiž vyšli z Lesů hrůzovlády a nyní putují za druhým drahokamem k Jezeru prokletí.

Prvním nebezpečím bude velký, jednooký obr, jakýsi kyklop, jenž střeží most přes obrovskou propast. Dá každému z hrdinů otázku, a ten, kdo ji uhodne, může přejít. Barda a Jasmína otázku uhodnou, ale Lief ne; obr ho proto bude chtít zabít.
Lief je však chytrý, a přemluví obra ještě o jednu hádanku, která rozhodne o jeho způsobu smrti. Lief má říct nějaký výrok; když bude pravdivý, setne mu hlavu; když lživý, uškrtí ho. Lief však řekne: "Setneš mi hlavu."
A vtom se obr promění v obrovského ptáka, který odletí ihned pryč. Lief pochopí; v úvodu se mu totiž zmínil o tom, že ho čarodějka Thegan donutila střežit tento most do té doby, dokud pravda a lež nebudou jedno.

Pak hrdinové putují dál. Cestou zachrání zdejšího pobudu Manuse, kterého drží v zajetí přisluhovači Pána Stínů - Šedí strážci. Později zase Manus zachrání je, když mají padnout do rukou zlých Theganiných dětí, Jina a Joda.

Později dorazí do Manusovy rodné vesnice, kde je vesničané doprovodí k Jezeru prokletí. Ukáže se, že strážcem tohoto drahokamu je Soldyn, obrovský říční netvor, pán celého Jezera. Lief však opět neztratí hlavu a pokusí se Soldyna přemluvit, že je nesvobodný, že jej ovládá Thegan; mírumilovný Soldyn mu uvěří a sám jim chce vydat drahokam, nebýt toho, že se znenadání objeví čarodějka Thegan.
Ta bude mít na Soldyna vztek, že hrdiny nesežral, a odhodí ho svou nadměrnou magickou silou pryč. Tohoto momentu však využije Jasmínin havran Krej a zlomí jí malíček - její jediné zranitelné místo; Thegan pak zemře.

Nakonec se ukáže, že Soldyn je opravdu někdo zakletý - starosta Manusovy vesnice, a žena proměněná ve skálu uprostřed Jezera je jeho žena. Budou se pak konat rázné oslavy a hrdinové budou rádi, že se jim podařilo získat druhý drahokam - rubín. Pak se vydávají na další cestu, tentokrát do tajemného Města krys.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Lief - chytrý, všímavý, někdy neschopný
Barda - moudrý, silný, někdy až příliš přechytračený
Jasmína - hbitá, obratná, divoká, negramotná

VLASTNÍ NÁZOR:

Jezero prokletí (i celá série) je spíš pro děti do 12 let, protože pak už vám může připadat knížka mírně dětská.
Kniha Jezero prokletí je mnohem akčnější a napínavější než Lesy hrůzovlády, a má také barvitější děj a lepší literární prostředky.
Knize Jezero prokletí dávám 5 bodů z 5.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Saruman, 24.10.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero prokletí (Deltora - Země nestvůr a kouzel)
-Lesy hrůzovlády (Deltora - Země nestvůr a kouzel)
-Město krys (Deltora - Země nestvůr a kouzel)
-Země stínů (Deltora II)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Emily Roddaová - Jezero prokletí (Deltora - Země nestvůr a kouzel)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­