ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Terentius Publius Afer (*185 př.n.l - †159 př.n.l)

   
­­­­

Narodil se v Kartágu a do Říma se dostal jako otrok z 2. punské války. Jeho majitel, senátor Terentius Lucanus, jej nejspíše dal vzdělat. Měl dokonce pár urozených přátel, kteří jej podporovali. Dokonce se spekuluje o tom, že autorem jeho her je Scipio, jeden z jeho přátel. Po získání svobody se vydal na cestu do Řecka, kde také zemřel. Říká se sice, že utonul, ale jedná se dle všeho o pouhé připodobnění k smrti jeho oblíbeného autora Menandra, který se utopil doopravdy. Za svého života napsal 6 komedií, z nichž se všechny zachovaly v celku.
Jeho jazyk byl poměrně literární, kompozice propracované a dokázal dobře vykreslit postavy. U nižších vrstev mnoho nezapůsobil, ale líbil se výše postaveným. Náměty svých her přebíral od řeckého autora Menandra.

HRY:

Dívka z Andru (Andria) - Pamphilus se zamiluje do dívky vychované héterou, ale zároveň je zasnouben s jinou. Otec snoubenky brání jejich lásce, dokud nezjistí, že druhá dívka je také jeho dcerou.
Bratři (Adelphoe) - dva synové jsou různě vychováváni, jeden přísně a druhý volně, nakonec se ukáže, že mladík s přísnější výchovou byl horší.
Tchyně (Hecyra) - Tchyně se snaží urovnat manželství svého syna, který opustil manželku, protože otěhotněla ještě před svatbou. Nakonec se zjistí, že skutečným otcem dítěte je stejný muž, protože na slavnosti, kde k tomu došlo, přepadl vlastní budoucí ženu.
Kleštěnec (Eunuchus) - mladík se zamiluje do otrokyně vojáka a převlékne se za eunucha, aby mohl být stále v její blízkosti. Naštěstí když jej odhalí, zjistí se též, že jeho dívka je svobodná občanka a může s ním odejít.
Phormio
Sebetrapič (Heautontimorumenos) - Otec na sebe uvalí trest tvrdé práce za to, že vyhnal svého syna na vojnu, aby si nevzal dívku z nízkých kruhů.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petra Mishka, 06.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Publius Afer Terentius

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­