ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Šimečka Martin Milan (*03.11.1957)

­­­­

Martin Milan Šimečka se narodil 3. listopadu 1957 v Bratislavě do rodiny tehdejších vysokoškolských učitelů Evy a Milana Šimečkových, Čechů trvale žijících na Slovensku. V Bratislavě vyrostl a žije tam dosud, i proto svá díla píše i slovensky.
Kvůli svým rodičům nemohl být přijat na střední školu, a tak se vyučil v bratislavském Slovnaftu potrubářem; maturitu si složil později na večerní chemické průmyslovce. Cesta ke studiu přírodních věd mu však zůstala navždy zavřená...

Do roku 1989 publikoval převážně v samizdatu a do té doby si prošel vícero povoláními (plavčík, ošetřovatel, topič, prodavač aj.). V roce 1990 založil vydavatelství Archa, kde pracoval jako šéfredaktor až do roku 1996, potom v letech 1997-1999 pracoval jako šéfredaktor týdeníku Domino fórum. Od roku 1999 byl zaměstnaný jako šéfredaktor deníku SME, ale 27. září 2006 na tuto funkci abdikoval. V letech 2006-2008 byl šéfredaktorem českého týdeníku Respekt, v němž následně do roku 2016 působil na pozici editora. Od roku 2016 je stálým redaktorem Deníku N, ve kterém od jeho vzniku působí i jako šéf redakční rady.

Jeho syn Michal Šimečka se angažuje v politickém hnutí "Progresívne Slovensko".

Martin Milan Šimečka píše nejen prózu, ale věnuje se i publicistickým dílům, které píše pro různá slovenská i zahraniční periodika. Tematicky se v publicistice zaměřuje zejména na slovenskou politickou a kulturní situaci. V oblasti prózy klade důraz na autenticitu zážitků jako protiklad k světu reálného socialismu, díky čemuž jeho díla obsahují hodně autobiografických prvků.

Osobní konfrontace s mocenskou sférou současného Československa jako jistý druh generačního zážitku byla pro mladého Šimečku zřejmě katalyzačním impulsem, bez něhož by nebylo ani jeho tak jednoznačného příklonu k literatuře jako formě seberealizace, ani tak zralé výpovědi o vlastním hledání životní cesty a o světě, jenž ho obklopuje, jak jsme s ní konfrontováni ve třech novelách knihy Žabí rok (Vojenská knižka; Výpoveď; Žabí rok). Avšak nesporný literární talent, který Žabím rokem knižně debutuje, je příslibem i do budoucna, bude-li autor zvládat náměty přesahující vlastní autobiografické zážitky, které jsou obsahem tří novel napsaných v letech 1980-83.

OCENĚNÍ:

  • Řad Ľudovíta Štúra I. třídy, který mu 1. ledna 2018 předal slovenský prezident Andrej Kiska
  • Cena Jiřího Ortena za knihu Žabí rok (1988)
  • Cena Dominika Tatarku za rok 2017 za knihu Medzi Slovákmi (2018)

DÍLO:

Samizdatová literatura

  • Vojenská knižka (1981) - sbírka povídek
  • Výpoveď (1982) - novela
  • Žabí rok (1983) - novela odehrávající se začátkem 80. let 20. století v Československu
  • Světelná znamení (1984) - soubor komentovaných dopisů jeho otce z vězení
  • Džin (1987) - novela

Porevoluční literatura

  • Záujem (1997) - novela; vypravování o životě rodiny slovenského disidenta vyjadřuje pocity mladého muže před i po společenském převratu
  • Hľadanie obáv (1998) - úvahy o vývoji československé a slovenské politické scény v letech 1990 až 1997
  • Medzi Slovákmi (2017)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 11.01.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Martin Milan Šimečka - životopis ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto životopisu naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k životopisu
Martin Milan Šimečka







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)