ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hesse Hermann (*02.07.1877 - †09.08.1962)

   
­­­­

Hermann Hesse se narodil 2. července 1877 v německém Švábsku a zemřel 9. srpna 1962 ve Švýcarsku. Byl prozaik, básník a esejista. Roku 1946 získal dokonce Nobelovu cenu za literaturu.

Jeho otec působil spolu s ostatními příbuznými jako křesťanský misionář v Indii. Doufal, že se i jeho syn bude věnovat podobné věci - proto v roce 1891 Hesse vstoupil do evangelického semináře v Maulbronnu. Po půl roce s tím však skončil a rok studoval na gymnáziu v Cannstattu. Rodina ho následně dala vyučit knihkupcem. Než se ale naplno věnoval knihkupectví, stal se ještě zámečnickým učněm v továrně na věžní hodiny. Během učení navíc sám studoval klasické jazyky a evropské i orientální kultury.

V roce 1899 se odstěhoval do švýcarské Basileje, kde uplatnil svou znalost jako knihkupec, při svém zaměstnání byl navíc literárně činný. Díky své úspěšné tvorbě (konkrétně románu Peter Camenzind z roku 1904) opustil knihkupectví a usadil se v Gaienhofenu i se svou manželkou a třemi syny. Roku 1911 se mu splnil jeho sen z dětství a navštívil Indii a Indonésii. Východ jej ale poté již více nelákal, pochopil, že ho může naplnit jen rodina.

Pro obrovské problémy, které nastaly v jeho rodině (smrt otce, onemocnění nejmladšího syna a nemoc manželky - schizofrenie) a také pro válečnou situaci v Německu, propadl Hesse hlubokým depresím a musel být podroben psychoanalytické terapii, přičemž psychoanalýzu později sám začal i studovat.

Roku 1919 se přestěhoval na jih Alp, kde se rovněž věnoval kreslení a malování. Rozvedl se se svou první ženou a zakrátko si vzal mladou zpěvačku, jenže manželství jim vydrželo pouze rok. Po dalším rozvodu se oženil (již potřetí) s historičkou umění, s níž už zůstal do konce svého života.

Často psal o osamělosti a podivínství, což můžeme chápat jako dobu, kdy prožíval rodinné problémy, které se kvůli své vážnosti nutně musely projevit v jeho tvorbě. Byl také oblíbeným autorem beatníků.

DÍLO:

Romantické písně (Romantische Lieder, 1899) - sbírka básní vydaná na vlastní náklady
Hodina po půlnoci (Eine Stunde hinter Mitternacht, 1899)
Básně (Gedichte, 1902)
František z Assisi (Franz von Assisi, 1904)
Peter Camenzind (1904) - román, jenž mu přinesl slávu
Mramorová pila (Die Marmorsäge, 1904) - povídka
Obrácení Casanovy (Casanovas Bekehrung, 1906)
Pod koly (Unterm Rad, 1906)
Tento svět (Diesseits, 1907) - povídkový soubor
Gertruda (Gertrud, 1910) - román
Otec Matthias (Pater Matthias, 1910) - povídka
Na cestě (Unterwegs, 1911) - sbírka básní
Panský dvůr (Rosshalde, 1914) - román
Hudba samotáře (Musik des Einsamen, 1916) - sbírka básní
Pohádky (Märchen, 1919)
Klingsorovo poslední léto (Klingsors letzter Sommer, 1920) - novela
Siddhártha (Siddhartha, 1922) - indická báseň
Cesta do Norimberka (Die Nürnberger Reise, 1927) - próza
Stepní vlk (Der Steppenwolf, 1927) - román s psychologicko-filozofickou tématikou
Narcis a Goldmund (Narziß und Goldmund, 1930) - román
Pouť do země východní (Die Morgenlandfahrt, 1932) - próza
Hra se skleněnými perlami (Das Glasperlenspiel, 1943) - román, jeho vrcholné dílo
Pozdní básně (Späte Gedichte, 1946) - sbírka básní
Dvě idyly (Zwei Idyllen, 1952)

a další

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 03.01.2011

­­­­

Diskuse k životopisu
Hermann Hesse







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)