ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Petronius Arbiter Gaius (*asi 27 n.l - †66 n.l.)

   
­­­­
Petronius Arbiter by Bodart 1707

Petronius patří mezi autory tvořící v období raného císařství (např. Seneca, Lucanus aj.). Není známo, kde a přesně kdy se narodil a nemáme ani jakékoliv zmínky o jeho dětství či studiích. Ve své době patřil k Neronovu dvoru. Byl prokonsulem a později i konsulem, ale hlavně je znám jako rozhodčí ve věcech vkusu (elegantiae arbiter) - Arbiter v jeho jméně je titul. Byl člověk poněkud výstřední, ale i velmi vzdělaný. Když u Nerona padl v nemilost v podezření ze spiknutí, raději spáchal roku 66 sebevraždu, a to ne ledajakou. Podle Suetonia si podřezal žíly a ještě strávil několik hodin na hostině. Také zaopatřil své otroky a nakonec vyjevil císařovy zločiny ve své závěti. Jeho životopis vyšel již u Suetonia, stal se postavou Sienkiewiczova románu Quo vadis.

Je mu s velkou pravděpodobností připisováno autorství prvního antického románu Satyrikon. Nejspíše se jednalo o velmi rozsáhlé vyprávění o putování hlavní postavy Encolpia a jeho přátel. Z něj se zachovaly pouze nepatrné zlomky 14. a 16. knihy, které nám v dnešní době dávají jedinečnou možnost nahlédnout do tehdejší společnosti, a to zejména díky nejdelšímu zlomku - Hostiny u Trimalchiona. Zde je nastíněn život jak otroků, tak boháčů včetně jejich vlastností, zvyků a způsobu mluvy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 18.02.2006

­­­­

Diskuse k životopisu
Gaius Petronius Arbiter







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)