ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.30
Hodnoceno: 27x Prosím, ohodnoť práci

Já a četba

  • zamyšlení s prvky vypravování
  • autorovi je 14 let

Již od mých mladých let jsem byl veden k tomuto způsobu získávání informací, poznatků a duševního obohacení. Má první kniha - no spíše časopis - byla o malých, modrých mužíčcích, kteří žijí v hlubokém lese - tedy o Šmoulech. Tito malí mužíčci byli pro mě v pěti letech prvním setkáním s písmenky, s "literaturou" a vůbec s textem jako takovým.
Dále si vzpomínám na knihu od J.K.Rowlingové - Harry Potter. Tuto knihu mi předčítala moje mamka, neboť mi přeci jen bylo něco okolo sedmi let. Ještě si pamatuji, s jakým zaujetím jsem naslouchal maminčinu předčítání.
Od té doby uplynulo již několik let a můj prvotní zájem o literaturu mě neopustil, ba právě naopak ještě vzrostl. V dnešní době má knihovna čítá asi 150 knih. Mimo to se v domě nachází ještě dvě poměrně velké knihovny, z nichž každá obsahuje asi po jednom tisíci svazků a možná i víc. Takže skutečně mám z čeho čerpat.
Postupem času jsem střídal různé žánry knih - od dobrodružných (Eragon), přes pohádkové (Harry Potter), až po historické, které v současné době čtu nejčastěji (Nepřemožitelný).
Nyní přede mnou leží kniha ze starověkého Egypta od Alexeje Pludka - Faraonův písař. Tuto knížku jsem si vybral z babiččiny knihovny, tak snad bude stát za to. Jeden náhodně vybraný citát si zde dovolím umístit, a sice: "Lidé se řítí do zkázy svým jazykem, střež se připravit si zkázu! Buď opatrný, neveď mnoho řečí, mlč - a bude ti dobře." Pro některé lidi velmi poučné.
Když už jsem se zmínil o Egyptu, stál by za zmínku citát: "Jsme tu jen chvíli, ale v písmu žijí naše myšlenky na věky.", který dokazuje skutečnou podstatu knih a písma jako takového. Nebýt knih, víme například o své minulosti pramálo. Knihy (papyry nebo kamenné desky) se psaly již ve starověkém Egyptě, ovšem některá díla se dochovala dodnes, a můžeme je tak obdivovat v dnešních muzeích a galeriích.
V literatuře můžeme najít mnohá moudra, některá jsou pro život naprosto nepoužitelná, avšak mnohá mají pro nás velký význam. Stačí jen vzít do ruky knihu, tento zdroj mnohých vědomostí, a začít si uvědomovat věci, o kterých jste do této chvíle neměli ani ponětí.
Bohužel v současné době četba upadá, a to hlavně u té mladší generace. Mladí lidé si v době počítačů, velkoplošných projekcí, všemožných vymožeností a podobně myslí, že vše, co potřebují vědět, najdou na Internetu. Z části je tato domněnka správná, na Internetu lze skutečně najít cokoli (od otevírací doby v obchodě, až po výrobu TNT), ale skutečná podstata četby těmto lidem uniká. Netvrdím, že já o tom vím o moc víc než tito lidé, avšak já se alespoň snažím to pochopit.
Obávám se však, že se jednou zopakují léta před národním obrozením... Nezbývá jen doufat, že opět přijde někdo jako T.G.Masaryk. A pokud ne??

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Já a četba







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)