ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.92
Hodnoceno: 12x Prosím, ohodnoť práci

Citát: "Někdo po zemi kráčí, jiný šlape." (Vladimír Holan)

OSNOVA:

I.Jak na tento citát?
II.1. Příroda
2. Lidská povaha
3. Zaměstnání
III.Shrnutí daného tématu

Tento citát si každý může vyložit jinak. Někdo si to spojí s tématikou přírody, jiný se na to podívá z pohledu lidské povahy a společenských postavení. Samozřejmě všechny tyto tématické okruhy mohou být správné, jak to také u citátů bývá. Záleží vždy ale na tom, s jakou úvahou se člověk k tomu postaví. Po zamyšlení nad tímto citátem jsem se rozhodla, že zkusím popsat úvahu obou témat, které jsem zmínila již před chvílí a možná i nějaké další ještě přidám.

A jak si jej tedy můžeme spojit s přírodou? Je to velice jednoduché. K pochopení by nám stačilo určit si dva druhy postav. První postavou by byl například vášnivý a celým svým duchem i myslí zabraný ekolog a jako protiklad by byl odpůrce přírody a laicky řečeno opak ekologa, tedy neekolog. Tak tedy začneme. První osoba se v tomto případě stará o přírodu, aby nebyla znečištěna, recykluje, třídí odpadky, pomáhá různým organizacím, stará se o ohrožená zvířata, účastní se různých demonstrací, ale hlavně nikdy neznečistí přírodu, natož třeba aby kopl v lese do muchomůrky. A co tedy dělá ta druhá osoba? Nevadí jí, co se děje ve světě, že například dochází k vyvražďování velryb nebo kácení deštných pralesů. Když jde do lesa, ráda si kopne do nějaké špatné, jedovaté houby anebo si umývá auto u potoka, ale vůbec jí nevadí, že všechny ty škodliviny se dostávají zpět do vody a tím se voda znečisťuje. Přesně tento typ člověka patří k těm, co po zemi šlape. A ekolog tělem i duší je zase příklad těch, kteří po zemi kráčí.

Teď se zastavíme u jiného typu úvahy na daný citát. Co třeba lidské povahy? Myslíte, že se to vůbec tohoto tématu netýká? Podle mě to sem určitě patří. Stačí se přeci jen rozhlédnout kolem sebe a hned pochopíte, o co se jedná nebo aspoň co tím myslím. Ne všichni chodí hrdě a jak se říká "s nosem nahoru". K tomu se hodí i staré české přirovnání, že takový člověk chodí jako páv. Jsou prostě lidé, kteří si myslí, že jsou bůhvíjak důležití, něco víc než ostatní. Třeba pro představuji můžeme vzít nějakou firmu. Pan ředitel firmy chodí hrdě po chodbách, je to přeci onen pán, ten velmi důležitý, který rád jen rozkazuje, přikazuje, stěžuje život i práci svým zaměstnancům, ale přitom nic nedělá, nechopí se žádné práce. Kdyby nebylo těch pracovních sil, jež pro něj pracují, firma by nefungovala. Pro ředitele jsou úplné nuly ti lidé, kteří tam pracují pouze proto, že je zaměstnal jen ze slitování. Tyto osoby opravdu po zemi jen šlapou a hlavně před ním; nejraději by se schovaly a dokud by nepřešel, tak by ani nevylezly. Mohli bychom říci, že chodí po špičkách, jen aby je šéf nespatřil. A co pan řídící? Tak ten si po zemi opravdu jen a jen kráčí.

Do kterého odvětví se můžeme ještě s tímto citátem dostat? Záměrně jsem si tohle nechala až jako poslední. Je mi totiž jasné, že téměř každého, kdo si tento citát přečte, napadne: "Člověk kráčí po zemi a prostitutka po ní šlape." Ano, je to pravda, že i tento názor do této úvahy spadá. Samozřejmě i mě to ihned napadlo, ale přeci s tím nebudu začínat. Ale vraťme se k tématu. I když se to někomu nelíbí, jsou ženy, které by se jinak, než touhle prací, neuživily. Podle mého názoru sice klesly opravdu dosti hluboko, když musely s tímto začít. Ač se mi to nelíbí, musím se s tím smířit. Myslím si ale, že by se těmto ženám nelíbil onen citát, kdyby jim ho někdo pořád předhazoval a tím je urážel nebo zesměšňoval.

Co bych tedy mohla říci na závěr? Pro začátek především to, že pokud chci použít nějaký citát, měla bych si předem v hlavě uvědomit, co vše může znamenat a zda se hodí ho oné osobě říci nebo raději zůstat mlčet.
Teď bych se ještě chtěla vrátit k danému citátu. Z mé úvahy lze poznat, že stačí jen chvíli v klidu popřemýšlet a hned mě napadají různá vysvětlení a odůvodnění. Vybrala jsem si záměrně tohle téma, jelikož to první se mi zdálo příliš snadné, pro mě dokonce i primitivní. Snad jsem dokázala najít pár správných příkladů, kde lze tento citát použít. Nevěřím, že by tento citát byl pro někoho tak moc složitý, že by nevymyslel ani další možnosti, než je již zmiňovaná prostituce a od ní známé odvozené slovo "šlapka". Pro mě to rozhodně není jediný příklad, nejraději bych ho ani nepoužila. Vždyť v našem životě, ale i v okolí, je tolik možných příkladů, které ale někteří neumějí využít nebo dokonce i použít. Je to ale věc osobní. Záleží jen a jen na nás, jestli to využijeme nebo ne a jak k dané věci přistoupíme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Citát: "Někdo po zemi kráčí, jiný šlape." (Vladimír Holan)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)