ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.45
Hodnoceno: 53x Prosím, ohodnoť práci

Velká asuánská přehrada

Tato obrovská přehrada představovala rozsáhlý a velmi náročný projekt. Byla postavena, aby zadržela vodu řeky Nil a pomohla vytvářet její rovnoměrný tok během celého roku.
Od pradávna žil Egypt záplavami Nilu. V době afrických dešťů se řeka nadmula vodou, vylévala se ze svých břehů, zaplavovala pole a zanášela je úrodným bahnem. Pak vody opadly, zemědělec zasel, čekal na sklizeň a na další záplavy.
Čím víc lidí žilo v údolí Nilu, tím potřebovali větší pole, větší sklizně, víc vody a pravidelné zavlažování. Proto na přelomu 19. a 20. století postavili Britové jižně od Asuánu přehradu. Bylo to mezi rokem 1899-1902. Byla dvakrát zvýšena a to roku 1912 (1908-1912) a 1933 (1929-1933). Ve své době byla největší svého druhu na světě, přesto nedokázala Nil ovládnout. Proto vznikl projekt na stavbu nové přehrady.
Stavební práce na Velké asuánské přehradě byly započaty roku 1960 a k její stavbě se rozhodl Gamál Abdel Násir. Přehradní hráz tvoří zemina a násep z žulového kamene, jádro je z jílu a cementu. Je 4 km dlouhá a 111 metrů vysoká. Na vrcholu je hráz 40 metrů široká, ale ve směru ke dnu řeky se rozšiřuje a její základna je široká 925 metrů. Práce byly dokončeny roku 1971.
Když se přehrada naplnila vodou, vytvořila více jak 500 km dlouhé přehradní jezero, které dostalo jméno po tehdejším egyptském prezidentu Násirovi - Násirovo jezero.
Vodou zadržovanou v Násirově jezeře se zavlažuje zemědělská půda nejen v období sucha, ale během celého roku, a tak je možné vypěstovat více plodin. Přehrada také slouží jako hydroelektrárna s 12 turbínami, má výkon 345 MW a vyrábí dostatek elektrické energie pro Egypt.
Na druhou stranu zabraňuje pohybu úrodného bahna směrem po proudu, takže rolníci jsou nuceni používat k zúrodňování půdy chemická hnojiva (ta jsou drahá a zasolují půdu). V deltě Nilu proto vyhynuly ryby i krevety. Vzrostl také počet onemocnění přenášených nepatrnými červy vodních šneků - nemoc bilharzióza a zvýšila se hladina spodních vod.
Gigantická stavba neovlivnila jenom způsob zemědělské výroby, místní podnebí a životní prostředí, ale i osudy desetitisíců lidí, kteří museli opustit své domovy, aby uvolnili místo pro přehradní nádrž.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Velká asuánská přehrada







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)