ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.77
Hodnoceno: 57x Prosím, ohodnoť práci

Plavaná na řece

V posledních letech jsem se začal věnovat právě tomuto způsobu lovu. Velice se mi na něm líbí, že se mi ještě nikdy nestalo, abych vůbec nic neulovil, nebo abych nespatřil něco, co rybář, který sedí u nehybných čihátek na břehu rybníka, nikdy neuvidí!
Vše začalo úplně nevinně. Lovili jsme společně s bratrem a otcem na Labi na houpačku, ale ryby nám vůbec nebraly. Jeden ze svých prutů jsem tedy převázal na 2g splávek na plavanou a vydal se za šupinatými obyvateli řeky po proudu řeky. Na háček jsem nastražil pařenou housku, nahodil a začal pronásledovat splávek podél břehu řeky.
Netrvalo dlouho a byl tu první záběr – plotice cca 30 cm. Pouštím ji a v lovu pokračuji. Strategie je stejná. Nastavím hloubku asi 25 cm a splávek nechávám splavávat v těsné blízkosti kamenů, které zasahují do vody. Je to opravdu zábava, protože každou chvíli mám záběr a zdolávám. Jednou je to cejn, podruhé perlín, ale záběry pomalu přestávají. Asi jsem si ryby u kamenů již vyplašil. Na háček tedy nastražím půlku rousnice, hloubku zvednu tak na 2 m a udici nahodím dále od břehu do silného proudu. Sleduji odjíždějící splávek, kam mé oko dohlédne, což je asi 60 m, poté jej stáhnu zpět a celý proces opakuji, ale ryby nějak nereagují. Až teď. Splávek nestačil poodjet ani 5 metrů a prudce zmizel pod hladinou. Instinktivně přisekávám a nestačím se divit. Prut je ohnutý jak luk a výpady ryby musím tlumit brzdou navijáku, aby nedošlo k přetržení vlasce. Boj trvá už celých 6 minut a já začínám mít převahu. Je to parma! Z vody ji dostávám hlavovým hmatem a už ji měřím. Má bez dvou centimetrů 60 a s velkou radostí pěkného souboje ji vracím do rodného živlu. Ten den jsem ulovil ještě pár ryb a doma mě pak napadlo se na tento typ lovu "specializovat".
Postupem času jsem si pořídil jemný plavačkový prut Shimano (vrhací zátěž 5-10 g) a na něj malý stříbrný naviják Okuma Tamoka 530 s vlascem Byron Ghost 0,185 mm. Během dvou let jsme celou taktiku lovu vypilovali společně s mým bratrem a otcem a odměnou nám byli a jsou již skutečně pěkné úlovky v podobě trofejních perlínů (36-42 cm), plotic (38-42 cm), cejnů (50-60 cm), jesenů (45-51 cm) a tloušťů (45-50 cm) a samozřejmě ostatní rybí obsádky.
Jako nástraha se nejvíce osvědčili v pořadí od nejlepších – bílí červi, hnojní červi, pařená houska, burisony a kukuřice. Sezóní záležitostí je ovoce - třešně, meruňky, švestky, mirabelky, borůvky, jahody a maliny. Ovoce líčíme hlavně na tlouště, které přitahuje stejně dobře jako boilies kapry.
Abych ještě lépe vysvětli taktiku lovu. Nejdůležitější je, aby byl rybář stále v kontaktu se splávkem, ale snažte se jej navádět co možná nejméně. Nejlepší je splávek nahodit, nechat jej splavat asi 20 metrů a poté došponovat vlasec a s malou rezervou splávek pronásledovat (pokud to lze). Vyvarujte se jakéhokoliv škubání se splávkem – ryby, tedy hlavně jeseni a tloušti, jsou velice opatrné a musí se jim zdát, že naše nástraha jen pluje vodním sloupcem a je naprosto volná, že jim nehrozí žádné nebezpečí. Myslím si, že tento způsob lovu je rybám asi vůbec nejpřirozenější. A jak je to se zásekem? Zasekávám podle toho, co mám nastraženého. Většinou hned, ale při lovu na třešně a rousnice si vždy po potopení splávku napočítám do tří a teprve potom zaseknu.
Kde jsou jaké ryby? V těsné blízkosti kamenů (někdy se mi zdá, že je to už skoro břeh) číhají na svou kořist všudypřítomní tloušti a plotice. Kousek dál, směrem od břehu se nachází jeseni, cejni, perlíni, cejnci, ostroretky a podoustve. A v tom nejsilnějším proudu, tedy většinou nejdále od břehu, hledají svou potravu parmy, perlíni, boleni (i ty občas ulovíte na housku) a opět tloušti.
Co říci závěrem? Snad jen to, že na každé řece jsou jiné podmínky a s náladou ryb je to také pokaždé jiné, a tak nevěšte hlavu, pokud na své první výpravě na jemnou plavanou neulovíte zrovna rybu svých snů. Příště to může být jiné. Ulovíte-li nějakou pěknou rybu, nebo dokonce trofejní kousek, není lepší památka než kvalitní fotka. Proto Vám radím – berte vždy s sebou fotoaparát a pokud možno také kamaráda...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Plavaná na řece







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)