ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.42
Hodnoceno: 67x Prosím, ohodnoť práci

Úvaha nad knihami

Z jakého důvodu se knihy začaly psát?
Kdy byla vytištěna první kniha a kým?
Proč čteme knihy?
A co nám knihy jako takové vlastně přinášejí?

To, že český jazyk je náš mateřský jazyk, víme všichni a bereme češtinu jako samozřejmost, součást našeho života.
Avšak napadlo vás někdy pozastavit se nad knihou? Nad výtečnou českou (nebo i zahraniční) knihou? Jistěže.
Kniha je pro nás samozřejmostí. Knihy máme už mnoho let. Čteme knihy, píšeme knihy, překládáme knihy...
Je to jako sladkost. Někdo miluje dortíky stejně jako dobrou detektivku. Jiný má rád čokoládu i tak má rád například naučnou literaturu. Najde se člověk, co sladké nejí, ale občas má nezkrotnou chuť jen na malý bonbónek, jako je kniha plná lásky a něhy. A nakonec zde přijdeme k lidem, kteří bez cukrovinek nemohou žít a potřebují je tak, jako jiní vodu k uhašení žízně. Tím jsem chtěla říci, že jsou i tací, co čtou knihy všeho druhu a nedokáží se bez knihy obejít. Berou si knihu i na koncert. Co kdyby se náhodou nudili? Kniha je jejich jistota a bez knihy se nevydají nikam. A když se tak stane, že zapomenou, jsou nešťastní.
Můžu tvrdit, že knihy nám přinášejí radost, ponaučení, dovídáme se z nich vše, co jsme doposud nevěděli. Knihy nás mohou pobavit a rozveselit, stejně jako nás mohou rozplakat nebo postrašit. Uvědomujete si ale, jak jsou knihy důležité? Vždyť díky čtení knih si osvojujeme pravopis, doplňujeme si slovní zásobu, rozvíjíme obrazotvornost a fantazii, vzděláváme se, mění se naše vnímání.
Naše generace 21. století prakticky vůbec nečte a to je veliká škoda. No podívejte se třeba na obyčejný diktát pro ZŠ. Málo dětí dnes dostává z diktátů jedničky. Dříve tomu tak nebylo. Je to způsobeno tím, že naše maminky a tatínkové více četli. Můžeme si to také ověřit z jiných zdrojů. V televizi šel pořad s názvem Nikdo není dokonalý. Všimli jste si, že pokud byla položena otázka mladým lidem ve věku 20-35 let, neuměli na ni odpovědět? Pokud však byla otázka položena straším lidem nad 37 let, tak zpravidla správnou odpověď znali... To vše je díky knihám.
Dříve se četly spousty knih. Dnes si žák školou povinný vezme do ruky knihu jen v případě, že se jedná o mimočítankovou četbu, která musí být odevzdána k určitému datu. A to ještě není jisté, že knihu opravdu četl. Máme čím dál více případů, že žák si do svého čtenářského deníku jen mechanicky opsal to, co jeho spolužák obtížně zpracovával.
Knihy nás naučí správné komunikaci a lepšímu vyjadřování. Díky nim se alespoň na chvíli můžeme uvolnit a odpočinout si od starostí života. Knihy nás baví, nebo by měly bavit.
Kniha není za trest, ale pro radost.

Víte, že:
Zakladatelem knihtisku byl Johannes Geusfleisch Gutenberg.
Tisk pomocí jednotlivých znaků složených do slov je samostatný objev učiněný jak v Německu Gutenbergem kolem roku 1450, tak v Číně Bi Shengem mezi lety 1041 a 1048.
Rok 1453 je označován za rok, kdy světlo světa spatřila první tištěná Bible.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Úvaha nad knihami







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)