ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.13
Hodnoceno: 228x Prosím, ohodnoť práci

Mobilní telefony v našem životě

Zejména v druhé polovině 20. století se mezi lidmi rozmohl nový fenomén, a to telefonování. Vzhledem k tehdy poměrně složité náročnosti na zavedení pevné linky domů, mělo nejprve telefon jen několik vyvolených jedinců. Asi v sedmdesátých a osmdesátých letech se volání přes pevnou linku stalo naprosto běžnou součástí našich životů.

Věda a technický pokrok, stejně tak nároky lidí jdou ale samozřejmě stále kupředu, a tak jsme brzy pocítili i nedostatky volání přes pevné linky. Společnosti, u níž jedním z pilířů fungování je i vzájemná komunikace, přestávalo stačit mít telefon pouze doma v hale a v kanceláři na stole. Lidé chtěli mít možnost spojit se s druhým člověkem i v době, kdy jsou právě venku. Výsledkem této touhy byl vývoj a vznik mobilních telefonů.

Řekl bych, že v České republice mobilní telefony naplno udeřily koncem devadesátých let. A jak se se vstupem těchto stále se zdokonalujících a zmenšujících přístrojů změnil náš život? Asi poměrně hodně. Je sice stále ještě určitá skupina lidí, která odmítá z jakýchkoli důvodů vpustit mobilní telefon do svého života, ale ta je podle mého názoru dnes už poměrně zanedbatelná. V České republice, kde žije něco přes 10 miliónů lidí, máme dnes už téměř 11 miliónů (!) aktivních SIM karet. To je číslo, které asi ukazuje téměř vše. Lidé se naučili mobilní telefony používat opravdu všude. Jako jednu z jejich nesporných výhod bych viděl samozřejmě dostupnost používání. Telefonem může dnes být vybavena i domácnost bydlící na samotě, hájovna i místa vysoko v horách. Prostě všechna místa, kam nebylo třeba z technických důvodů možné zavést pevné linky. Nejenže to zvýší životní standard těchto obyvatel, ale mobilní telefon se zejména zde může ukázat jako neocenitelný pomocník, zejména v krizových situacích. To je ale pouze jedna z výhod, kterých je celá řada. Díky mobilním telefonům jsme tedy vždy a všude dostupní (což samozřejmě ne vždy může být považováno za výhodu), můžeme přes ně například kontrolovat i svůj bankovní účet - nemáme přehled jen o příchozích platbách, ale lze plnohodnotně peníze i odeslat, což nám uspoří nemálo času, kdybychom museli jít do banky, stát frontu a vypisovat formuláře. Modernější přístroje nám dnes dokonce umožní připojit se na Internet a během chvilky získat nepřeberné množství informací. Rodiče samozřejmě ocení možnost mít prakticky neustálou kontrolu nad pohybem svých dětí. Naše mobilní telefony nám umožní z pohodlí našich televizních křesel a sedacích souprav zapojit se do hlasování v různých společenských anketách a soutěžích.

Výše uvedený seznam výhod je velmi stručný. Téměř každý den přijdou mobilní operátoři, i jiné soukromé firmy s nabídkou nové mobilní zábavy. Má ale vstup mobilní komunikace do našich životů i nějaké nevýhody, nějaká negativa? Musím říci, že jako všechno kolem nás, i mobily svá nesporná negativa mají. Vždyť jedině díky mobilním telefonům se třeba seznam civilizačních chorob rozrostl o položku "závislost na odesílání a přijímání SMS zpráv". Další nevýhodou, která mě napadá, je určitě i to, že spousta lidí měsíčně díky mobilům utratí o několik stovek až tisícovek korun více, než by utratili bez nich.

Jestli klady převažují nad zápory nebo naopak, nechám na zvážení každého jednotlivce. Já osobně si myslím, že příchod mobilní komunikace a mobilních telefonů určitý a nemalý přínos pro lidstvo mělo. Jako nejdůležitější a nad všemi negativy převažující výhodu vidím snazší záchranu lidských životů a velikou pomoc v již jednou zmíněných krizových situacích. Nesmíme ale dopustit, aby nás mobilní komunikace ovládla. Myslím si totiž, že stejně jako oheň, i mobilní telefon může být výtečný sluha, ale také velice zlý a krutý pán.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mobilní telefony v našem životě







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)