ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Jaderná energie (2)

Jaderná energie se stává opět diskutovaným problémem. Před havárií v Japonsku byli milovníci jádra ochotni diskutovat výhradně o užitečnosti jaderné energie, její čistotě a naprosté bezpečnosti. Je tomu tak ovšem i dnes? Nepřehodnotila velká část odborné i široké veřejnosti svůj názor na jadernou energii?

Havárie jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku ovlivnila zajisté každého z nás. Bezprostředně po havárii se rozhořela vášnivá debata o udržitelnosti jaderné energie v budoucnosti. Hlavním problémem jaderné energie je rozhodně nebezpečí výbuchu, který by zavinil ztráty na životech, ale také bychom se museli vypořádat s obrovskými ekologickými následky. Vlády nás stále ujišťují, že na vše existují krizové plány a není se čeho obávat. Jsou tyto krizové plány ovšem natolik propracované a bezchybné? Dokáží nás ochránit? Problémem jaderné energie není ovšem jenom riziko výbuchu. Stejně jako nám ubývají ložiska černého uhlí a dalších surovin, tak i ložiska uranu nejsou nevyčerpatelná. Co se týká uranu, není to jediný problém. Dodnes neumíme řešit otázku ukládání vyhořelého odpadu. Funkčnost úložišť uranu nám nikdo nemůže garantovat. A konečně, náklady na výstavbu a provoz jaderných elektráren jsou obrovské.

Existují ale také důvody, proč výstavbu jaderných elektráren i nadále podporovat. Problém globálního oteplování je den ode dne aktuálnější a jaderné elektrárny jsou jedním z řešení, jak tento trend neprohlubovat. Jaderné elektrárny neprodukují žádný oxid uhličitý. A jedním z hlavních argumentů, proč podporovat jádro, je výroba obrovského množství energie po celý rok.

V minulosti byly hojně využívány i menší zdroje vodních toků k výrobě elektrické energie. Během dvaceti let všechny zanikly. Jako bychom opovrhovali malými vodními díly před obrovskými giganty jako Temelín, produkující obrovské množství elektrické energie.

V Německu už vláda odsouhlasila, že jaderné elektrárny budou postupně odpojeny. Co dělá naše vláda? Uvažuje o výstavbě dalšího reaktoru. Opravdu nemáme jinou možnost než nadále podporovat jadernou energii? V dnešní době máme i jiné obnovitelné zdroje, ze kterých můžeme vyrábět energii. Patří sem fotovoltaika, větrné a vodní elektrárny, biomasa a další.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jaderná energie (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)