ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.92
Hodnoceno: 64x Prosím, ohodnoť práci

Drogy: cesta tam a zase zpátky

OSNOVA:

1.a) Životní příběhy
2.a) Příběh Christiany
b) Rodiče a drogy
c) Nelehká cesta zpátky
3.a) Česká drogová realita

Každý má své životní cíle. Jestli jich dosáhne, záleží na přístupu nebo také na okolnostech. Když se nám však podaří zakopnout, někdy se těžko zvedáme. I když si to nechceme připustit, právě my mladí můžeme spadnout mezi drogovou problematiku velmi snadno. Okolnosti někdy bývají vskutku náhodné. Zdrcujícím příkladem osudu mladistvých je knížka My děti za stanice ZOO, ve které svůj příběh popisuje Němka Christiane. Dnes už se sice ví, že problémem nejsou drogy, ale člověk, a že svobodná společnost bez drog je iluzí, situace je však možná mnohem vážnější než v osmdesátých letech v západním Německu.

Christiane pocházela z rozvedené rodiny a nezájem o její osobu z matčiny i otcovy strany se odrážel na jejím chování. Dnes již dospělá se poprvé ve svých dvanácti letech setkala v evangelickém centru pro mládež s hašišem, ve třinácti na diskotéce s heroinem. Brzo se stala na drogách závislou, přes den chodila do školy a odpoledne si spolu se svými přáteli-narkomany vydělávala na stanici ZOO peníze na drogu prostitucí. Její matka skoro dva roky netušila nic o dvojím životě své dcery. Každý den někdo z Christianiných přátel zemřel a ona sama se stále vystavovala tomuto nebezpečí.

Rozhodujícím bodem v osudu Christiany bylo, zdá se, ignorující chování matky. Rodič, který tráví celý den v práci a svým dětem v tomto kritickém věku dává volné ruce, se později nestačí divit, co všechno může potkat jeho dítě. Celé dva roky si Christianina matka nevšimla jakéhokoliv podnětu, který by jí otevřel oči. Rodiče by měli s dětmi opravdu být, všichni by měli dostat dobré informace o spojení člověk-droga. Lze pomoci těm, kteří se s drogami zapletli, aby se jich vzdali, pokud chtějí a mohou.

Christiane se své závislosti nedokázala zbavit ani po vydání knihy. Až v roce 1995 ji přijali do léčebného programu. Narodil se jí syn, jenž naštěstí nejeví známky bouřlivé minulosti. Christiane si však dodnes chodí každodenně k lékaři pro svou denní dávku náhražkové drogy. Cesta tam byla tak snadná, že o to těžší je cesta zpátky.

Šokující je, že podle odborníků je dnešní česká drogová realita vlastně v této knize realitou tehdejšího západního Berlína. Jen "děti" jsou české. Jakoukoliv drogu si můžete koupit v mnoha klubech, diskotékách, zákoutích měst. Česká drogová cesta do Evropy po pádu komunistického systému proběhla rychle, spontánně a bez problémů. Vše zařídila neviditelná ruka drogového trhu, jehož obrat se odhaduje na devět set miliard dolarů ročně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Drogy: cesta tam a zase zpátky







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)