ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 4.50
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Bratr

Jistý muž vylézá z vlaku a míří k parkovišti. Tam na něj čeká vůz a odváží ho neznámo kam.
Komisař Holeček dostane druhý den hlášení, že v lese kousek od Prahy našli tělo muže. Okamžitě se vydá na ono místo, kde už čekají houfy policistů a nadšených zvědavců.
Nadporučík Hartl k němu přiskočí a zasalutuje: "Pane komisaři, našel jsem stopy vozu, vedouce na dálnici. Tam jest hledati marné."
"A kde je oběť?"
"Tam vzadu. S tělem hnul jen houbař, aby se přesvědčil o jeho stavu. Byl zastřelen kulkou do hlavy. To už víte, že?"
"Dobře. Chopte se své práce a já se na něj podívám..."

Nadporučík byl bleskem pryč a komisař se blížil k tělu. Mrtvého muže fotili nejméně tři novináři, jako kdyby to byla hvězda. Novináři pořídili poslední fotografii a dali komisaři prostor na prozkoumání těla. Byl to muž kolem čtyřiceti let, plavovlasý, s hustým knírem. Z náprsní kapsy vytáhl komisař jeho doklady. Jmenoval se Oldřich Křeček, bytem na Pankráci, povoláním pracovník v bance. V pravé kapse saka měl peněženku asi s padesáti korunami. V levé kapse našel papírek s nápisem "Hotel Hilton, pan P. v sedm večer".

Do hodiny byli v Hiltonu dva policisté a hledali pokoj pana Křečka. V recepci prohlásili, že nikdo s takovým jménem tu pokoj nemá. Policisté recepčnímu ukázali fotku mrtvého, ale ani ta nepomohla změnit jejich názor. Třebas tu ani Křeček nebyl.
Soudní lékař Machotka další den po ukončení pitvy odhadl dobu smrti. Podle něj zemřel pan Křeček ve dvě hodiny odpoledne bezprostředně po průstřelu hlavy z menší pistole, patrně z Waltheru či Lutheru. Nemohl tedy být v hotelu Hilton. Ovšem ten, kdo tam měl v tu hodinu být, nejspíše přišel - pan P.

Komisař se ihned vydal do hotelu a vyptával se, jestlipak tu nemá někdo pokoj na jméno začínající od písmena P. Z recepčního vypadla tři jména: Petrásek, Pastér a Políček. Pan Petrásek měl už druhý den průjem, a tak by se do vraždy zřejmě moc nehrnul. Pan Pastér v hodinu vraždy popíjel dole v hotelové kavárně. A pan Políček byl v době vraždy u zubaře, bolel ho jeden zub.

Pak komisaře napadlo, že si pachatel pronajal pokoj a po vraždě ho zrušil. Ovšem proč by to dělal? Skutečně nikdo takový zde nebyl. Případ už vypadal, že skončí ve slepé uličce. Až po pár dnech si komisař uvědomil, že Křeček má bratra v Praze a pravděpodobně za ním tedy přijel.
Do pár hodin ho měli na stanici, kde zjistili, že na druhou hodinu neměl žádné alibi. Byl vsazen do vazby a o několik dní později se přiznal. Křečka zabil kvůli očištění své pověsti, protože věděl, že na burze zpronevěřil velikou sumu peněz, a přijel ho sem vydírat. V Hiltonu s ním měl mít onehdy schůzku a pronajmout si zde pokoj. Pan P. bylo jen krycí jméno a možná mu to tam bratr sám podstrčil, aby policisty zmátl. Pan Jan Křeček byl odsouzen k trestu smrti za úkladnou vraždu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bratr







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)