ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.89
Hodnoceno: 181x Prosím, ohodnoť práci

Jan Zrzavý - Přítelkyně (popis obrazu)

OSNOVA:

1) Úvod
2) Hlavní motiv
3) Popředí
4) Prostředek
5) Pozadí
6) Barevnost a kontrast obrazu

Obraz malíře Jana Zrzavého z roku 1923 nese název Přítelkyně. Obraz byl namalován olejovými barvami na plátně o velikosti 84x72 centimetrů.

Hlavním malířovým motivem jsou dvě sedící ženy, vedoucí rozhovor v přítmí kavárny.

V popředí vidíme starou prkennou podlahu a na ní nábytek připomínající období secese. Oblý čtvercový stolek, který se pyšní svou mohutnou nohou, která se v dolní části dělí na další 3 nožičky, jež pohlcuje tma, a po okrajích stolu dvě jakési čalouněné židle s vysokými zádovými opěradly.

Jan Zrzavý - Přítelkyně

Na pravé židli sedí žena oblečená do dlouhých tmavých šatů. Přes ramena má přehozenou světlou pelerínu s kožešinovým límcem. Na hlavě má tmavý klobouk. Uprostřed stolu sedí druhá žena se smutným výrazem v očích. Je oblečena do světlého svetříku. Vlasy má sčesané z čela do hladkého drdolu na týlu hlavy. Na levém okraji stolu se nachází zapálená svíčka, která vytváří potemnělou a intimní atmosféru celého obrazu. Žena s kloboukem má položenou ruku na ramenu smutné ženy, již se snaží zřejmě uklidnit.

Pozadí obrazu vytváří odraz svíčky, která vrhá světelný paprsek na tmavou zeď. Nic více z obrazu a jeho pozadí není zřetelné.

Celý obraz je laděn do černobílých barev s lehkým odleskem hnědých teplých tónů. Hlavní kontrast obrazu tvoří rozsvícená svíčka na stole.
Malíř vytvořil v obraze pocity splynutí a harmonie. Obraz působí klidně a příjemně.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Zednice, 14.03.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jan Zrzavý - Přítelkyně (popis obrazu)

Jiří Martínek (31.12.17, 11:38): Reprodukci obrazu Přítelkyně od Jana Zrzavého mám zarámovanou v krásném rámu.Je to jedna z nejlepších reprodukcí,které vlastním.V obrazu je zachyceno vše.Klid ,cit,pokora ,harmonie,vzájemná úcta.To co obraz vyjadřuje a vysílá,to jsem zatím nikde jinde nenašel.


MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­