ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.33
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Proč je nebe modré?

Kdysi dávno bylo nebe rozděleno na nespočet království, některé rozsáhlé a jiné zase trpasličí. Každé z nich mělo svého panovníka, který rozhodoval o všem, co se na jeho území dělo. Mohl si určit vlastní zákony, rozkazy, zákazy i příkazy, ale nemohl vlastní vůlí ovlivnit, jakou barvou se bude jeho království pyšnit při pohledu ze země.

Zabarvení bylo totiž ovlivnitelné pouze a jenom náladou a pocity panovníka. Červená, kterou pozemští znali jako červánky, znamenala, že panovník byl zamilovaný. Zelená představovala úrodnost jeho kraje, žlutá zase peníze a život v blahobytu. Bílou barvou se chlubila království, jejichž panovník udržoval mír a snažil se řešit problémy jinak než bojem. Šedá naopak znázorňovala, že panovník neustále válčil a černá nevěstila nic dobrého, jen smutek či smrt. Nepsané pravidlo o zbarvení oblohy platilo ve všech nebeských královstvích bez rozdílu velikosti, počtu obyvatel či majetku.

Žádné ze všech království se nemohlo chvástat modrou barvou oblohy, neboť to znamenalo, že panovník byl šťastný ve všech směrech. A to opravdu žádný nebyl. Jeden oplýval bohatstvím, ale žádná z žen ho nechtěla kvůli jeho šerednosti. Druhý byl neobyčejně krásný, ovšem nadmíru hloupý a chamtivý, a tudíž měl mnoho nepřátel. Jiní zase byli neustále zatahováni do válek, které pořád prohrávali, a jejich země chřadla.

Až tu najednou se našel král, jemuž se dařilo v obchodech, ve svém království si udržoval klid a mír, dokázal řešit spory, měl nádhernou a chytrou ženu, která mu dala dvě děti, a všichni jeho poddaní ho bezmezně milovali a byli mu neskonale oddáni. Panovník tohoto království byl opravdu šťastný a docílil tedy modrého zbarvení svého podílu oblohy.

Vladaři ostatních zemí mu značně záviděli, a tak se snažili ve svých zemích panovat stejně spravedlivě, vyhýbali se bojům i si našli ženu, kterou milovali, a když už byli opravdu šťastní, jejich nebe se také zbarvilo do modra.
Jednoho dne, když se všem králům ve všech královstvích podařilo být zcela šťastnými, celistvost nebe se spojila modrou barvou...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: tereeeez, 13.04.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Proč je nebe modré?

Buďte první, kdo přidá komentář.

Brigda    

MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­