ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

O opuštěné továrně

  • moderní pohádka

Za devatero nákupními zónami a sedmero kasíny žil byl bohatý podnikatel a jeho dvě děti Shrek a Fiona. Jejich jména jim otec dal podle svého oblíbeného pohádkového filmu o Shrekovi, který se dočkal 157 pokračování. Netušil však, že si děti budou s předlohou tak podobní. Shrek, "taký malý tlustý jinoch", postavou připomínající spíše Otesánka, vyrostl na hamburgerech, chipsech a Coca-Cole, ale zato byl nesmírně bystrý. Již v 10 letech navštěvoval střední školu. Fiona zas tak chytrá nebyla, ale oplývala nadpozemskou krásou. Jejich otec Zoro odhalená tvář neměl kvůli svému podnikání na děti čas. A tak Shrek s Fionou rostli jako dříví v lese. Jednoho dne měl toho Shrek dost: "Už se nechci starat o hloupou Fionu, která má v hlavě jen diskotéky, solárium a vysedávání po kavárnách i barech, a o bezohledného otce, kterého zajímá jen burza s akciemi. Jdu do světa. Uvidím, co mi osud přichystá."
Shrek popadl notebook, mobil a tašku, do níž naházel zásoby chipsů, hamburgerů a Coca-Coly, a šel.

Fiona zjistila, že se bez Shreka neobejde, protože si neuměla uvařit ani vodu na kafe. A tak vytáhla zpod postele starý cestovní kufr, do něj naskládala všechno oblečení, co měla, šminky, müsli tyčinky a nízkotučné jogurty a vydala se bratra hledat. Asi po 20 minutách došla ke staré továrně, kde se dříve vyráběl medový perník a řekla si, že tu přespí. Vešla náhodně otevřenými vraty do továrny a hledala, kde by hlavu složila.

Zatímco Fiona spala, Shrek se toulal po nebezpečných a špinavých ulicích města a přemýšlel, kde by přespal. Všude bylo obsazeno. A tak Shrek neváhal a s velkou námahou vylezl na nejvyšší budovu na okraji města. Rozhlížel se a přemýšlel, kde by mohl přečkat noc. V dálce uviděl blikající světýlko. Neváhal a vydal se tím směrem.

Mezitím se do staré továrny vrátila její bývalá majitelka, mimochodem pěkná baba, s poctivě ukradenou dodávkou medového perníku pro nedaleký supermarket. Baba nebo čarodějnice, tak jí lidé začali říkat, když se dostala do čela vedení továrny. Měla velké plány, ale málo zkušeností. Krásou také zrovna neoplývala. A aby se udržela u moci, provedla několik nebezpečných transakcí, podivných obchodů. Dokonce propustila spoustu lidí. Tím si nadělala spoustu nepřátel. Když zjistila, že není v továrně sama, snažila se spící Fionu odtáhnout a zavřít do skladu, kde měla ukrytý lup. To se jí podařilo. Nicnetušící Fiona spala klidně dál. Pak baba odešla přemýšlet do své kanceláře, co udělá s nalezenou dívkou.

Mezitím došel Shrek až k oknu s blikajícím světlem a zjistil, že je asi 20 minut od domova v bývalé továrně na výtečný perník, který tak miloval. Vydal se na obhlídku. Vyndal baterku a potichu našlapoval. Nechtěl nikoho vyrušit. Najednou ucítil známou medovou vůni perníku. A tak se za ní vydal. Došel až k velkým dveřím, které byly zamčeny na sedm západů. Jelikož byl zvědavý a také velmi zručný, stačilo mu 20 sekund, aby tuto překážku zdolal. A hle, mezi tolika perníky ležela schoulená, tvrdě spící sestra. "Co se to s ní stalo? Kde se tady vzala?" honilo se Shrekovi hlavou.

Pokoušel se Fionu probudit. Moc mu to nešlo, ale nakonec se mu to podařilo. Mžourající Fiona se nestačila divit, že vidí svého bratra a že je mezi tolika perníky. Jak se sem dostala? Vždyť usnula někde jinde.
Najednou uslyšeli šramot a kroky. To baba si rozmyslela, co udělá s nalezenou dívkou, a vracela se. Shrek s Fionou se schovali a čekali, kdo se objeví. Mezi vraty se objevila postava. Nepoznávali však, kdo to je. Až když si rozsvítila, zjistili, že je to bývalá majitelka.

Baba začala neznámou dívku hledat, ale ne a ne ji najít. Když zašla až do nejvzdálenějšího kouta skladu, Shrek s Fionou opatrně vyklouzli ze svého úkrytu a babu zamkli. Vyběhli ven a nasedli do vozu, který tu bývalá majitelka perníkárny nechala a rychle ujížděli na policejní stanici, kde všechno nahlásili. Tam byli nesmírně rádi, že konečně někdo tu babu chytil a našel skrýš uloupeného perníku.

Po sepsání protokolu se sourozenci vydali domů. Cestou přemýšleli, co udělají dál se svým životem. Rozhodně nechtěli žít tak, jak doposud. Shrek nastoupil na odtučňovací kúru a Fiona si rychle doplňovala chybějící vzdělání. Také si změnili svá jména, protože Shrek a Fiona se jim od mládí nelíbila. Po důkladném rozhodování padla volba na Jeníčka a Mařenku. Jsou typicky česká a dají se přeložit do všech jazyků.

Po čase se spolu pustili do podnikání. Za pomoci svého otce, který zanechal spekulací na burze, znovu zprovoznili továrnu na výrobu perníku. A jelikož se všichni vydali tou správnou cestou, čekala je nadějná budoucnost.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Richard Sukovič/Ricco, 03.05.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
O opuštěné továrně

Buďte první, kdo přidá komentář.

    Brigda

MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­