ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Brigda    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.38
Hodnoceno: 50x Prosím, ohodnoť práci

O Chytrém Karlovi

Bylo jednou jedno království, ve kterém nebyli lidé ani hezcí ani oškliví, ani hodní ani zlí, ale zato moc rozumu jim matka příroda nedala. Toto království sužoval jeden velký, strašlivý, tříhlavý drak. První hlava jménem Hynek chrlila oheň, druhá jménem Vilém chrlila led a třetí hlava Jarmila tomu velela. Drak vypaloval lesy, louky, vesničky a vesnice, městečka a města, hrádky a hrady, zmražoval prameny, potůčky a potoky, říčky a řeky, rybníčky a rybníky, jezera a jezírka. Saň kolem sebe šířila strach, hrůzu, děs, paniku a sirný smrad. Král Standa řečený Blbý, vládce této zpustošené země, si s ní nevěděl rady. Poslal na ni armádu, ze které zbyl jen popel a led, hrdiny, kteří už také nejsou mezi námi. Až jednou drak sám od sebe přiletěl na hrad do hlavního města země.
"Králi," zvolaly stráže, "drak přiletěl do města a nese ti ultimatum!" Králi se v očích objevil strach, a přece se odhodlal přijmout draka do trůnního sálu. "Ať vstoupí," řekl vládce. Drak se dovalil do sálu a hned na prahu nevrle zvolal: "Já, drak Hynek, Vilém, Jarmila, mocný vládce, chci tvoji dceru Slaměnu, jinak vymažu tohle království z povrchu zemského!"
"To nedolovím," zablekotal král zmateně na odpor.
"Jak myslíš, Stando řečený Blbý, ale abys neřekl, že jsem zlý, tak ti dávám sedm dní na rozmyšlenou. To je tolik, kolik máš prstů na jedné ruce. A pak si přijdu pro princeznu. Tak za týden ,Stanouši," zasyčely hlavy mezi vraty a odletěly do své sluje daleko v horách. "Tak pouhý týden," povzdychl si král pod vousy a pohlédl na svou ruku zmrzačenou při sekání dříví. "Dnes je pondělí, takže do středy. Musím sehnat hrdinu schopného zlikvidovat tu bestii." Svolal královskou radu a po poradě vyhlásil: "Ten, kdo přemůže draka Hynka, Viléma, Jarmilu, dostane půl princezny a království za ženu." Naštěstí ho královská rada upozornila na malou chybičku, která se vloudila, a tak král Standa řečený Blbý uvedl své nařízení na správnou míru.
Dva dny uplynuly a nikdo nepřicházel draka zabít. Až třetí den se přihlásil jeden nepříliš pohledný mládenec. Králi byl povědomý, ale nedokázal si vzpomenout koho mu mládenec připomíná, kde a kdy ho viděl. "Jmenuji se Kenny a všichni mi říkají Chytrý Karel, Vaše veličenstvo," pravil dobrovolník.
"A pročpak nám chceš pomoct?" vyzvídal král.
"Nemám do čeho píchnout a kromě toho mě posílají z úřadu práce," odpověděl chytrý Karel.
"Jsi přijat! Vzhůru do práce, statečný jinochu," povzbudil jej král a stále usilovně přemýšlel, koho mu mladík připomíná.
Chytrý Karel vyfasoval meč, stravu na dva dny, koně a cestovní příkaz ke služební cestě. Rozloučil se s králem a princeznou Slaměnou a vydal se do hor za drakem.
Chytrý Karel projel spoustu vesnic a měst, lesů, řek až dorazil k drakově sluji. Byl to hrůzostrašný pohled. Kolem sluje se povalovaly kosti sežrané lesní zvěře a unesených vesničanů. Byla to ponurá dračí sluj, která by se víc hodila jako atrakce ke kolotočům, kam se lidé chodívají cvičně bát. "Nechtěl bych v tom bydlet. Kdo ví, kolik tady platí nájemné?" pomyslil si Karel a vešel do něčeho, co připomínalo vchod. Náhle narazil na vrata.
Když si jeho oči zvykly na šero, našel zvonek. Stisknul tlačítko a zazvonil. Ozvalo se "Cilililililililililili křach link."
"Zase to blbne," ozvalo se zevnitř rozčíleně. "To mi ten cesťák zas vnutil 'šmejd' ... a ke všemu mě po něm pálila žáha. Kdo to otravuje, kdo mě to tahá z vany?"
"Tady Karel Chytrý ze sčítací agentury. Nesu vám formulář a propisku. Pustíte mě dál?" zkouší mladík oblafnout draka.
"Ale mně je to fuk, já se o to nestarám a teď vypadněte!" rozzlobil se mrzutý drak.
"Tak dobrá, na shledanou," odchází Karel a už vymýšlí novou lest. Za chvíli se vrací a znovu zvoní. A zase se ozývá známé: "Cilililililililililili křach link."
"Kdo to zase je?"
"Tady je roznáška pizzi," zkouší se Karel dostat do sluje.
"Já si žádnou neobjednal," diví se drak.
"Ta je na účet podniku, pro věrné zákazníky," vtírá se Karel.
"Já si nikdy nic ve svém dlouhém životě neobjednal. A s čím je?" zajímá se drak.
"Se sýrem a ančovičkama," odpověděl Karel.
"Tak pojďte dál. A co mě to bude stát?" vítá drak.
A Karel už je vevnitř.
"Kde máš tu pizzu, ty bídný červe? Tys mně lhal. Já tě..." drak to nedořekl, protože Karel tasil svůj široký krásně lesklý meč a útočí na něj. Hynek, Vilém, Jarmila se mu společně smějí a ptájí se. "Co ti nabídli, hm, zlato, titul, pozemky, království, princeznu?"
"Půl království a celou princeznu k tomu," odpověděl naivně Karel.
"Prvnímu nabídli měšec, dalšímu dva měšce, třetímu trakař zlata, ... a tobě už tolik?" diví se Hynek s Vilémem.
"Dávají čím dál tím víc. Jestli to takhle bude pokračovat dál, tak mě nakonec opravdu zabijí," říká si Jarmila.
Karel se pokouší útočit. Drak se mu to snaží nejdřív vymluvit, ale Karel se nedá zviklat a bojuje dál.
"Já tě sežehnu," vyhrožuje Hynek.
"Já tě zmrazím," syčí Vilém.
"Já tě zašlápnu," praví Jarmila.
A jak řekla, tak se stalo. Napůl sežehnutý, napůl zmražený a celý rozšlápnutý leží dříve Chytrý Karel na podlaze sluje. Jarmila nahlas přemýšlí: "Kohopak mi pověsí na krk nyní?"
"Chce to dobrý nápad," syčí Vilém.
Mezitím Hynek šacuje padlého hrdinu a vytahuje jeho doklady.
"To snad není možné," vykřikla Jarmila při pohledu do dokladů, "vždyť je to Kenny alias Chytrý Karel, naše jednovaječné dvojče!"
"Zabili jsme Kennyho, my...!"
Po chvíli přemýšlení Jarmila zvolá: "Ale moment! Dostala jsem nápad. Převlíkneme se za Chytrého Karla, protože jsme si k nerozeznání podobni a Karla budeme vydávat za nás. Nikdo to nepozná a my si půjdeme pro odměnu - pro půl království a celou princeznu." Jak drak pravil, tak udělal.
Hynek, Vilém a Jarmila přijeli vítězně na hrad, převlečeni za své jednovaječné dvojče, Chytrého Karla, a král Standa řečený Blbý jim přichystal královské uvítání. Princezně Slaměně se hrdina zalíbil na první pohled, a tak se mohla chystat svatba. Všichni byli šťastní a spokojení a jen král marně přemýšlel, koho mu ten ženich vlastně připomíná.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Rmaa, 28.10.2004

­­­­

Diskuse ke slohové práci
O Chytrém Karlovi

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­