ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.67
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Komu se nelení, tomu se zelení

- pohádka/smyšlené vypravování na téma České přísloví

V jedné malé vesničce žili dva bratři, kteří měli bohatého a velmi starého otce. Jednoho dne otec zemřel a bratři měli dostat své dědictví. Staršího syna Filipa měl otec radši, a tak mu přidělil své sídlo i s velkými zahradami. Mladší syn Honza zdědil jen starou stodolu a pole.

Honza se hned přestěhoval do stodoly, kde začal hospodařit. Filip si žil jako v bavlnce a nic nedělal. Protože měl hodně peněz, zaměstnal i služebnictvo, které dělalo vše za něj. Jen o úřední práce a povinnosti, které za svého života dělal jeho otec, se nikdo nestaral. Filip stále utrácel a utrácel, až mu nezbylo nic. Začal proto prodávat majetek svého zesnulého otce, až to došlo tak daleko, že propustil služebnictvo a nakonec prodal i celý dům se zahradou. Musel odejít a na svého bratra už úplně zapomněl.

Jak tak šel, blížilo se k večeru a zapadalo slunce. Došel ke staré stodole, kde bydlel jeho bratr, jenže o tom Filip nevěděl.
Zaklepal. Rozsvítila se lampa. Nakoukl dovnitř a řekl si: "Tady to vypadá dobře, určitě si žijí jako já ještě včera."
Honza došel ke dveřím, otevřel a zeptal se: "Co si přejete, vážený pane?"
Filip, jenž měl na sobě krásné šaty, mu odpověděl: "Potřebuji nocleh."
Honza na to: "Není problém, lidé si mají pomáhat."
Nachystal mu svou postel a sám si ustlal na zemi. Ráno když se probudil, přichystal snídani a napsal cedulku s nápisem: Šel jsem se postarat o hospodářství. Když se vrátil, Filip ještě spal, tak zatím uklidil ve světnici, protože mu Filip našlapal na vyleštěnou zem. Když se Filip probudil, hned začal poroučet - asi zapomněl, že je na návštěvě, ale nakonec si to uvědomil a začal se Honzovi omlouvat.

Po chvíli přišli na to, že jsou bratři. Povídali si o tom, jak se měli za tu dobu, co se neviděli. Honza se pochlubil, jak pracoval a tím se dostal na dobrou úroveň, ale Filip se neměl s čím chlubit. Svěřil se, jak přišel o majetek jejich otce a přitom se zastyděl. Až teď si uvědomil, že udělal chybu. A tak zůstal u Honzy a naučil se pracovat. Inu, přeci jen, "komu se nelení, tomu se zelení."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Kateřina Obručová, 10.11.2011

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Komu se nelení, tomu se zelení

Buďte první, kdo přidá komentář.

Brigda    

MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­