ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Struktura jazyka

Souvislosti mezi aktuální řečí a dešifrovacím kódem jazyka poprvé v roce 1916 popsal Ferdinand de Saussure (1857-1913). Noam Chomsky (1928) ve své knize Syntaktické struktury v roce 1957 popisuje rozdíl mezi řečí a jazykem jako rozdíl mezi komunikací a mluvou. Mluva je aktuální "kašel a smích" řečového chování; komunikace je znalost jazyka, pojmový kód.

Schopnost mluvit je nahlížena jako jeden prvek "kulturní schopnosti". Revoluční lingvistika 60. a 70. let 20. století, známá jako transformativní lingvistika, popisuje jazyk pomocí explicitních zákonitostí a symbolů, jimiž je dána schopnost hovořit.

Nyní se má za to, že základem zjevné rozmanitosti jazyků je složitá "povrchová" struktura. Základní charakter všech jazyků je však podobný, i když tu přece jen existují odlišné rysy.

Chomsky tvrdí, že v mozku existuje biologicky implantovaný univerzální systém gramatiky. Dítě zná jazyk, avšak nikoli jednotlivý, konkrétní jazyk. V krátkém období mezi druhým a půlčtvrtým rokem života se řečové schopnosti rychle rozvíjejí. Toto učení souvisí s vývojovým stadiem, kdy se dítě rychle a přirozeně naučí jazykovou teorii.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Struktura jazyka







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)