ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Osídlení Austrálie

Osídlení většiny Austrálie (i Nové Guineje) mohlo proběhnout již před 55 tisíci lety. Pevnina, která byla v ledových dobách spojena, a tvořil ji dnešní Malajský poloostrov, Sumatra, Jáva, Borneo a část Filipín, byla vždy oddělena mořem od pevniny tvořené Austrálií a Novou Guineou. Vzdálenost mezi nimi mohla být překonána na vorech, člunech či jiných plavidlech.

První cesta po moři mohla vést z Jávy na Timor spíše než jižněji do Austrálie. Nepřímá, ale možná cesta mohla směřovat z Kalimantanu (Bornea) východně přes Sulawesi na severozápad Nové Guineje a poté na jih do Austrálie. Nejmenší vzdálenost ve spojení s nejmělčím mořem měří 80-100 km. Kánoe novověkých přistěhovalců do Austrálie z vydlabané kůry stromů nebyly schopny překonat ani tu nejkratší vzdálenost bez rizika převrhnutí. Je tedy možné, že se stavěly vory z bambusu, jaké jsou běžné v jihovýchodní Asii, a na nich se tehdy lidé přeplavili.

V roce 1969 byla u jezer Willandra v Nové Jižním Walesu nalezena kostra muže uloženého pod zemí na pohřebišti datovaném do doby před 28000-30000 lety. Byl pokrytý okrovým práškem a pokropený drobnými kuličkami; analýzy objasnily, že se živil mušlemi, raky, okouny, pštrosími vejci a různými vačnatci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Osídlení Austrálie







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)