ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.

aneb pár řádků o ledním hokeji

Lední hokej je zimní kolektivní sport, v němž soupeří dva týmy proti sobě s cílem dostat puk do soupeřovy branky pomocí hokejek.

Historie hokeje sahá velmi hluboko do minulosti. První zmínky o tomto sportu se objevují již v antickém Řecku kolem roku 480 př.n.l. Tehdy se však jednalo pouze o hokej pozemní. Nejstarší záznam o hře s "hokejkami" na ledové ploše pochází z přelomu 16. a 17. století. Jednalo se o hru "hurley" a hrála se převážně v Irsku. V důsledku stěhování Irů do Severní Ameriky v 18. století se tato hra rozšířila i do oblasti Nového Skotska v dnešní Kanadě, odkud se v průběhu 19. století dostávala do USA.
První záznam o utkání pochází z roku 1875 z kanadského Montrealu. Na přelomu 19. a 20. století se hokej začal vracet zpět do Evropy, kde získával čím dál větší popularitu, a tak byl zařazen jako disciplína paradoxně na letních olympijských hrách v roce 1920 v Antverpách, což bylo také první mistrovství světa v ledním hokeji. Od té doby probíhá tento šampionát s menšími přestávkami každoročně.

I v průběhu minulého století doznal lední hokej výrazných změn. Začala se používat bezpečná výstroj a hokejové hole se vyrábějí z čím dál odolnějších materiálů. V současnosti je v Evropě častým jevem přejímání nových, doplňujících pravidel z USA či Kanady.

Český lední hokej se rozvíjel poměrně rychle. Pravděpodobně v roce 1901 bylo sehráno první hokejové utkání v českých zemích. V roce 1908 vznikl Český svaz hockeyový a o tři roky později se již Češi zúčastnili mistrovství Evropy.
Dva roky po vzniku Československa skončili hokejisté na třetím místě na mistrovství světa v Antverpách, kde v zápase o bronz porazili o gól reprezentaci Švédska (1:0).
V roce 1936 vznikla Československá hokejová liga.
Tým Československa, respektive České republiky, získal od roku 1920 do dnešního dne 46 medailí z mistrovství světa.

Lední hokej má na celém světě stejná pravidla, která se ovšem mohou lišit v detailech. V zápase hrají proti sobě dva týmy o šesti hráčích, z nichž jsou tři útočníci, dva obránci a jeden brankář. Týmy mohou být složeny až z 22 hráčů, jež je možno libovolně střídat během hry. Na hřišti jsou dále čtyři rozhodčí, dva hlavní a dva čároví, dohlížející na dodržování pravidel. Jejich důležitou pravomocí je ukládání trestů za fauly, například za podražení. Zápas se hraje 60 minut, rozdělených do tří třetin po 20 minutách. Mezi třetinami bývá při normálním utkání 15minutová přestávka. Je-li skóre po skončení základní hrací doby nerozhodné, následuje zpravidla 5minutové prodloužení. V případě nevstřelení gólu přicházejí na řadu samostatné nájezdy. Zvítězí ten tým, jenž po třech nájezdech zaznamená více vstřelených branek.

Lední hokej patří v současnosti vedle fotbalu a tenisu k nejpopulárnějším sportům a úspěchy české reprezentace na mezinárodních soutěžích k jeho oblíbenosti ještě více přispívají.