ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

ITAREPS - program prevence relapsu psychotického onemocnění

  • zjednodušeně řečeno jde o projekt sledování schizofreniků přes SMS

Unikátní projekt ITAREPS vznikl pro lidi, kteří si prošli psychiatrickým zařízením, kteří prožili psychotickou ataku a po propuštění z nemocnice se obávali opětovné hospitalizace či dalšího zhoršení svého psychického stavu. I když tito lidé brali pravidelně předepsané léky a navštěvovali svého lékaře, mohlo u nich dojít k určitým změnám.

ITAREPS byl program zaměřený na předcházení opětovného vzplanutí psychotického onemocnění. Jeho úkolem bylo snížit riziko návratu onemocnění a zabránit tak opakovaným hospitalizacím. Tento unikátní program vycházel z toho, že psychotickému onemocnění předcházejí takzvané varovné příznaky, které ohlašují návrat nemoci už týdny či měsíce napřed. Bylo však velmi důležité tyto varovné příznaky včas rozpoznat a pacient měl o nich informovat svého lékaře, jenž pak mohl zasáhnout správným nasazením medikace. Toto se potvrdilo v mnoha vědeckých studiích.

Tento program, či chcete-li projekt, využíval moderních komunikačních technologií - počítačů, chytrých telefonů... To zaručovalo, aby byl pacient v neustálém kontaktu se svým psychiatrem a podával mu zprávy o svém zdravotním stavu: každý čtvrtek tak obdržel od aplikace ITAREPS na svůj mobil SMS výzvu k vyplnění desetibodového dotazníku varovných příznaků. Na tuto zprávu odpovídal pacient rovněž skrze textovou zprávu, v níž napsal řadu celkem deseti čísel, které obsahovaly hodnocení jednotlivých otázek dotazníku. Podobný dotazník ve stejnou dobu vyplňoval i některý z příbuzných, a to nezávisle na pacientovi, čímž se účinnost programu zvyšovala. K vyplněným údajům měl přes počítač přístup pacientův ambulantní psychiatr, který tím získal aktuální přehled o tom, jaký je jeho zdravotní stav. Pokud ITAREPS v dotazníku zjistil výskyt varovných příznaků, poslal psychiatrovi e-mail, ten si s pacientem telefonicky sjednal schůzku či se s ním rovnou domluvil na zvýšení medikace, a to až do té doby, dokud tyto příznaky opět nevymizely. Při zhoršení a větším výskytu příznaků mohlo nastat období, kdy byli pacienti vyzváni vyplnit dotazník v pondělí i ve čtvrtek, tedy dvakrát týdně.

Pacientovi tedy zpravidla stačilo na vyplnění dotazníku obětovat pouhých 5 minut svého času týdně. Byl dotazován zejména na to, zda se jednotlivé příznaky jeho onemocnění buď nově objevily, nebo od posledního vyplnění před týdnem zhoršily. Výsledná SMS zpráva tak vypadala jako jednoduchá řada deseti číslic, kdy u každé otázky mohlo být zvoleno pět číslic od nuly do čtyřky, kdy nula znamenala stav beze změny a čtyřka extrémní změnu k horšímu.

Pokud došlo k hospitalizaci, bylo nutné to aplikaci ITAREPS rovněž nahlásit textovou zprávou.
Účast v programu nabízeli psychiatři, kteří pacientům předávali podrobnější informace/instrukce. ITAREPS byl absolutně anonymní, s výjimkou lékaře.
ITAREPS byl doplňkem léčby, hlavním pilířem v těchto případech byly a jsou léky.

Tento program fungoval od roku 2006 do roku 2014 a pomohl ušetřit nejen peníze, ale i životy lidí, kteří onemocněli psychózou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
ITAREPS - program prevence relapsu psychotického onemocnění







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)