ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.43
Hodnoceno: 7x Prosím, ohodnoť práci

Holub

Holub je označení přibližně pro 30 druhů ptáků z čeledi holubovití. Nejčastěji je tímto jménem označován holub domácí (Columba livia f. domestica), který byl pravděpodobně vyšlechtěn z holuba skalního (Columba livia).

Holub patří do řádu měkkozobí, kmenu strunatci, podkmenu obratlovci, třídy ptáci a podtřídy letci.

Holub domácí, domestikovaná verze holuba skalního, je chovaný v holubníku pro maso, ale i pro zábavu. Zdivočelí žijí v hejnech ve městech, kde jsou považováni za škůdce. Tento pták je společenský, žije ve skupinách a hnízdí v koloniích, které ovládá několik nejsilnějších samců.

Tvoří páry a při sezení na vejcích i péči o mláďata se samec a samice střídají. Mláďata se líhnou za 17-18 dní po snesení vajec. Mláďata jsou po vylíhnutí slepá a bez peří. Rodiče je nejprve krmí kašovitou hmotou, kterou vytváří stěna volete a říká se jí holubí mléko. Později jim rodiče nosí semena a plody, kterými nejdříve naplní své vole a zapíjejí je vodou. Potom je vyvrhují do volat mláďat. Zvláštností holubů je pití vody sáním a jejich neobvyklá poloha při spánku. Nevkládají hlavu pod křídlo, jako ostatní ptáci, ale jen ji zatahují.

Holuby domácí lidé využívali již od dob starého Egypta jako nejrychlejší způsob dopravování zpráv. Holub dokáže na krátkou vzdálenost letět rychlostí až 177 km/h, na delší vzdálenost kolem 80 km/h. Nevýhodou však bylo, že holub unese jen velmi malý náklad, ale také to, že se dokáže vracet pouze na místo, kde už dříve byl, jelikož se orientuje vizuální pamětí. Dnes se holubí pošta využívá pouze jako sport nebo koníček.

Holubů existuje mnoho druhů. Liší se hlavně svou velikostí. Někteří se dorůstají velikosti vrabce, jiní kohouta. Většina z nich má husté opeření, mohutnou postavu a poměrně malou hlavu. Samec a samice se od sebe většinou neliší. U některých druhů jsou jinak zbarveni.
Největší holub na světě je Korunáč Sclaterův, jenž váží kolem 2,5 kilogramu.

Další holubí druhy:
Holub doupňák (Columba oenas), holub hřivnáč (Columba palumbus), holub zelenokřídlý (Chalcophaps indica), holub bělokřídlý (Columba corensis), Korunáč vějířový (Goura victoria), holub sněžný (Columba leuconota), holub skvrnitý (Columba guinea), holub olivový (Columba arquatrix), holub chocholatý (Ocyphaps lophotes), holub malovaný (Ptilinopus pulchellus), holub Marcheův (Ptilinopus marchei), holub nádherný (Ptilinopus superbus), holub perleťový/bělobradý (Ptilinopus perlatus), holub pruhoocasý (Patagioenas fasciata), holub vínokrký (Ptilinopus porphyreus) aj.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Holub







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)