ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Adolf Eichmann

Otto Adolf Eichmann se narodil 19. března 1906 v německém Solingenu. Studoval v Rakousku inženýrství, ale studia nedokončil. Později, od roku 1930, pracoval v Německu jako obchodník.
V roce 1932 se znovu vrátil do Rakouska, kde vstoupil do rakouské nacistické strany a posléze i do rakouské odnože SS. V roce 1933 se vrátil do Německa a nastoupil do německé SS, kde dosáhl ke konci kariéry hodnosti SS-Obersturmbannführer.

Od ledna do října 1934 sloužil v koncentračním táboře v Dachau. Později byl povolán do ústředního úřadu SD v Berlíně, ujal se židovské problematiky jako vedoucí Abteilung Juden - židovského oddělení. Zabýval se problematikou židovské emigrace do Palestiny, kterou navštívil v roce 1937. Po vstupu německých vojsk do Vídně tam byl poslán, aby dohlížel na zatýkání a likvidaci Židů.

Z výpovědí Dietera Wislicenyho, Alexandera Macha a dalších, učiněných po válce před národním soudem, vyplývá, že 4. listopadu 1938 (dva dny po vídeňské arbitráži a den po bratislavských protižidovských demonstracích) Eichmann přicestoval na Slovensko, kde se společně s A. Machem podílel na přípravě nařízení o tzv. postrku přibližně 7 500 Židů na území, které byly odpuštěny Maďarsku. Eichmann se setkal s Josefem Tisem, který toto nařízení 4. listopadu podepsal. Následně deportace začaly, protože však "postrkování" Židů Maďarsko odmítlo přijmout, zůstali v internačních táborech, respektive na poli v dešti a sněhu, na území nikoho.

Eichmann po 15. březnu 1939 přesídlil do Prahy, kde se spolupodílel na holocaustu Židů v Čechách. Během druhé světové války byl převelen na Reichssicherheitshauptamt (Říšský hlavní bezpečnostní úřad) na Úřad IV-A do oddělení 4B, kde řešil způsoby deportace Židů.
Po konferenci na téma konečného řešení židovské otázky 20. ledna 1942 ve Wannsee se ujal dohledu nad prováděním jejího rozhodnutí jako pověřenec Heinricha Himmlera. Jeho úkolem byl transport Židů do vyhlazovacích táborů v Polsku. V březnu 1944 byl pověřen deportací židovského obyvatelstva Maďarska.

Po válce nebyla Eichmannova role v nacistické vyhlazovací mašinérii celkem známá. Eichmann se sice dostal do zajetí, ale pod falešnou identitou ho jako Otta Eckmann zpočátku nikdo nehledal. Později sice byl prozrazen, ale ze zajetí ve městě Cham utekl. Získal doklady na jméno Otto Heninger a několik měsíců se skrýval na různých místech. Na území lüneburského vřesoviště (Lüneburger Heide) v Dolním Sasku nejprve pracoval v lesním hospodářství, později si koupil menší pozemek v obci Altensalzkoth, kde žil až do roku 1950.

Mezitím se v norimberském procesu objevily důkazy o jeho zločinech a podílu na organizaci nacistického vyvražďování. Podala je řada svědků jako Rudolf Höss nebo Dieter Wisliceny.

Adolf Eichmann se proto usadil v Argentině. Po objevení ho izraelská rozvědka Mosad 11. května 1960 unesla a dopravila do Izraele, kde byl postaven před soud.
15. prosince 1961 ho soud odsoudil k trestu smrti oběšením.
Rozsudek provedli 1. června 1962 v izraelském vězení Ramla pár minut po půlnoci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Adolf Eichmann







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)