ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.36
Hodnoceno: 81x Prosím, ohodnoť práci

Umíme chránit své životní prostředí?

Není člověka, jehož by se netýkal prostor, ve kterém žije, souhrn všech vnějších vlivů, které ho obklopují a umožňují mu podmínky k životu - životní prostředí. Tento křehký mechanismus je ale narušen lidskou činností. Ekologie řeší mino jiné i tyto negativní zásahy do přírody.
Největším celosvětovým ekologickým problémem je bezesporu strašák jménem globální oteplování. Z důvodu zvyšujícího se procenta skleníkových plynů v zemské atmosféře se naše planeta otepluje. Vyšší teplota přináší tání ledovců na pólech, zvyšující se hladinu oceánů, rovníkové oblasti postihují katastrofální sucha, nastávají anomálie počasí - silné tropické bouře, tornáda vyskytující se i na území našeho státu(!), ničivé záplavy, cyklóny ve Střední Americe...
Mezi skleníkové plyny, které způsobují oteplování, patří oxid uhličitý, oxidy dusíku, halogeny, methan a freony. Právě freony a halogeny (chloridy, fluoridy, bromidy a jodidy) jsou příčinou dalšího problému. Reagují, rozkládají ozón a tím dávají vznik ozónové díře. Ta se tvoří nad Antarktidou a neustále se zvětšuje. Ozón je ochrana Země před škodlivým UV (ultrafialovým) zářením. Nadměrné pronikání UV paprsků způsobuje rakovinu kůže a oční záněty, poškozuje DNA, zpomaluje průběh fotosyntézy a snižuje přirozenou obranyschopnost organismů.
Problém oxidu uhličitého by nebyl tak markantní, kdyby se hromadně nekácely deštné pralesy. Ne nadarmo se jim přezdívá "plíce Země". Velké množství stromů tvořících deštné pralesy přes den fotosyntézou zpracují mnoho oxidu uhličitého. Výchozím plynem je kyslík. Bez rostlin by na Zemi nebyl možný život v takové podobě, jak ho známe.
Dalším znečišťovatelem je doprava. V dnešním světě je obrovská spotřeba ropy v osobní i nákladní přepravě. Spalovací motory spotřebovávají množství nafty a benzínu a odpadními produkty znečišťují životní prostředí. To samé se děje i v energetickém průmyslu. Hořením uhlí se dostává do ovzduší spousta nebezpečných látek.
Globální oteplování nám může paradoxně přinést novou dobu ledovou. Teplé mořské proudy výrazně oteplují pobřeží i vnitrozemí (např. bez Golfského proudu by u nás vládlo stejně studené klima, jaké si užívají obyvatelé Labradoru). Obrovskou oceánskou řeku Golfského proudu uvádějí do pohybu velmi citlivé fyzikální mechanismy. Lehká teplá voda ohřátá v Mexické zálivu proudí na sever, kde chladne, těžkne a klesá dolů. Ve velké hloubce se pak tlačí zpět k jihu na místo uvolněné teplou vodou. Toto prudění však zanikne, bude-li voda v oceánech příliš sladká.
Globální oteplování je obrovský, ale ani zdaleka jediný problém. Naši modrou planetu i nás tíží i jiné. S rostoucí natalitou v málo vyspělých až nevyspělých oblastech a stále se snižující mortalitou v rozvinutých státech roste populace lidí. Dnes nás na Zemi žije přes 6 miliard. Potřebujeme vypěstovat více plodin, chovat větší množství hospodářských zvířat a celkově rozvíjet zemědělství a průmysl, abychom uspokojili potřeby všech lidí. To s sebou však nese zvýšené množství odpadních produktů, které znečišťují životní prostředí. Za pár století, možná i dříve, bychom se mohli utopit ve vlastních odpadcích. Proto je potřeba odpad třídit a recyklovat. Ale jenom to samozřejmě nestačí. Je potřeba zajít ještě dál. Například v obci Kožušany-Tážaly na jihu Olomouce se od 90. let minulého století značně pokročilo v ochraně okolní přírody. Největší akcí zatím bylo zavedení plynu do obce, čímž se vyřešila obtížná situace ve znečištění ovzduší obce od spalování nekvalitního uhlí. Dále proběhlo vyčištění znečištěných rybníků, nová výsadba okrasné zeleně, likvidace skládky tuhých komunálních odpadů, byl zaveden sběr domovních odpadů... V nejbližší době začne oprava kanalizace, která je už v havarijním stavu. Ve stopách této obce by se měli vydat i další vesnice a města.
I když je situace v našem státě i po celé Zemi až na pár výjimek špatná, neviďme budoucnost přehnaně černě. Stále máme čas na vyřešení těchto základních globálních problémů světa. Prozatím naše planeta a vše, co na ní žije, v přímém ohrožení existence není. Nebo ano? Umíme chránit prostor, ve kterém žijeme?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Umíme chránit své životní prostředí?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)