ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Sdělovací prostředky

- autorovi je 14 let

Sdělovací prostředky vznikly už před miliony let v pravěku, kde se začala rozvíjet řeč. Tento způsob sdělování informací se vyvinul z potřeby pravěkého člověka se dorozumět (sdělit informace ostatním). Pravda, jednalo se spíš o takové "huhlání a mručení", ale už to byl způsob jak se dorozumět. I když podle Cimrmana se člověk ani tak nepotřebuje dorozumět, člověk se prostě potřebuje vykecat. Historie lidstva zná spousty vynálezů člověka jak si předávat zprávy - od obyčejných poslů, přes indiánské kouřové signály, až po už skoro dnešní telegraf.

Ale přesuňme se do současnosti. Moderní doba nabízí obrovské spektrum možností sdílení informací. Za nejrozsáhlejší současný zdroj informací bych považoval noviny, televizi a Internet. Avšak ne všem je možné bezstarostně přidělit štítek VĚROHODNÉ. Zaměřím-li se na noviny, mohu je rozdělit do dvou skupin: bulvár a seriozní tisk. Bulvár můžeme označit jako značně nespolehlivý, co se do věrohodnosti informací týče. Zaměřuje se spíše na vyhledávání senzací a například současný stav hospodářství je těmto "plátkům" naprosto cizí. Potřebujeme-li však takzvaně vypnout, stává se bulvár dobrým útočištěm. Dozvíme se spoustu věcí o světe známých osobností (kdo s kým, kdo koho apod.), avšak - jak už jsem napsal - o věrohodnosti takto nabytých informací by se dalo spekulovat.
Pak zde máme ještě tisk seriozní. Najdeme v něm široké spektrum informaci roztříděných do různých podskupin (zpravodajství, ekonomika, sport...). Tento druh je pak možné opět rozdělit, a to podle objektivity. Podle mého názoru je jedním z nejobjektivnějších deník Právo. Zato Lidové noviny co do objektivity značně pokulhávají. Avšak každý má svůj názor a může tyto mé výroky lehce zpochybnit. Ale myslím si, že ať už koupíme jakékoliv noviny tohoto typu, vždy se nám dostane kvalitních informací, pouze různým způsobem podaných. Tolik tedy k novinovému tisku.

Nyní se pojďme přesunout k dalšímu velmi důležitému sdělovacímu prostředku - televizi. Hlavními televizními stanicemi v ČR jsou ČT1, ČT2, ČT24, Nova a Prima. Televizní stanice ČT1 a ČT2 jsou stanice veřejnoprávní - tedy dotované státem. Od těchto televizních kanálu tedy očekáváme, že nás zásobí kvalitními informacemi a ne haldou reklam. Nebudeme zklamáni asi tak napůl. Kvalitních informací a hodnotných programů se nám sice dostane, avšak množství reklam se bohužel začíná přibližovat televizím soukromým. K dennímu obsahu těchto stanic řeknu asi toto: ČT1 můžeme označit jako kanál univerzální, který během dne obsáhne jak stránku zpravodajskou, tak stránku filmovou. Pokud si však přejeme zhlédnout opravdu hodnotný či dokumentární snímek, přepneme na stanici ČT2. Na tomto programu můžeme během dne zhlédnout řadu zajímavých dokumentů, historických snímku apod. Nechybí samozřejmě časté zpravodajství o současném dění. Pokud se vám přesto zdá, že tento program nesplňuje vaše představy co do množství informací, přepneme na kanál ČT24. Tam bude váš hlad po informacích dozajista ukojen. Bohužel tato stanice je přístupná pouze přes satelitní příjmač nebo na Internetu. Dále je zde TV Nova. Denní program je velmi bohatý na různé filmové trháky, seriály, telenovely a jiné... Každý filmový příznivec si zde jistě přijde na své. Bohužel daň za to je poměrně vysoká. Přeci jen se jedná o soukromou televizi, takže tomu odpovídá i množství reklam. Podobně je na tom i stanice Prima, která navíc za Novou mírně pokulhává s kvalitou filmů. Dále existují desítky jiných televizních stanic, avšak dostupné pouze prostřednictvím satelitu, kabelové televize a tak podobně. Pokud člověk potřebuje informace, neměl by při jejich hledání televizi rozhodně opomenout.

Nakonec se zaměříme na Internet. Internetová síť poskytuje skutečně nepřeberné množství informací. Pravda, o obrovské spoustě by se dalo dlouze spekulovat, a proto bych rád uvedl dva české portály, kterým skutečně věřím. Jedná se o portály iDnes.cz a Aktuálně.cz. Oba servery poskytují kvalitní a většinou i spolehlivé informace o současném dění. Nesporná výhoda Internetu spočívá v aktuálnosti. Noviny odebíráme jen jednou za den, kdežto internetové "noviny" jsou neustále aktualizovány. Dále pak je určitě výhodou jakási skladnost. Pokud si chceme zprávu z novin přečíst i za několik dní, musíme novinové plátky kdesi skladovat a postupem času by toto nebylo únosné vzhledem k prostorovým proporcím. Naopak na Internetu vás prostor trápit nemusí. Stačí párkrát kliknout v archivu a můžete si dle libosti prohlížet zprávy třeba i nějaký ten měsíc staré.

V dnešní době se člověk shánějící informace nemusí už spoléhat pouze na to, aby zafoukal vítr, který by dovolil sousedovi za kopcem vysílat kouřové signály... Není problém zapnout si televizi, otevřít si noviny, nebo si "zasurfovat" na Internetu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Sdělovací prostředky







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)