ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Winter Zikmund (*27.12.1846 - †12.06.1912)

­­­­

Mistr Kampanus (2)

Tento jediný román Zikmunda Wintera zachycuje poměry v Čechách na počátku třicetileté války (1628-48). Básník a rektor pražského vysokého učení Jan Kampanus Vodňanský se náhle ocitá uprostřed sporu mezi nekatolickými stavy a katolickou šlechtou. On sám sympatizuje s učením českých bratří (nekatolické - evangelické stavy).
Román začíná rokem 1615, kdy je právě Mistr Jan Kampanus Vodňanský rektorem Karlovy univerzity. Nejprve líčí výjevy ze studentského života, kde je ústřední postavou student Slovák Mollerus. Autor zde popisuje den a noc před jejich bakalářskými zkouškami. Studenti v hospůdce probírají celé studium a také všelijaké nedostatky svých profesorů, mezi které patří i Kampanus, učitel laskavý, zato velmi náročný. Po nedlouhé noci nastává první den zkoušek. Mollerus přichází tradičně jako jeden z posledních. Kampanus za celou fakultu odsuzuje Mollera za jeho lenost, drzost, přístup ke studiu (neplní úkoly, neučí se, zcela odsuzuje školu), přesto se za něj vždy přimlouvá. Mollerus nakonec u zkoušky obstál slabě a byl zapsán do děkanského alba mezi filozofské bakaláře jako poslední. Vinu přikládá Kampanovi a ten se tímto stává Mollerovým celoživotním nepřítelem. Po zkouškách následuje slavnostní ceremoniál a oslavy nových bakalářů.
Mistr Kampanus se ožení s chudou Lidunkou Revírovou, která nosívala obědy žákům ve škole sv. Linharta. Tam ji Kampanus nejprve potkal. O rok později se jim narodí syn Jan.
V následujících letech vysoké učení Karlovo upadá, potýká se s finančními problémy a k tomu odchází spousta univerzitních profesorů. Špatná je i situace ve společnosti, katolíci se snaží zlikvidovat veškeré nekatolické stavy. Rudolfův Majestát, který zaručoval náboženskou svobodu, se nedodržuje. Arcibiskup Lohelius nechává bořit evangelický kostel v Hrobech a broumovský opat zdejší evangelický kostel zavírá. Kampanus nastalou situací nesmírně trpí. Život se pro něj stává ještě beznadějnějším, když mu umírá jeho mladičká žena Lidunka a on zůstává s malým synkem sám.
Mollerus (již ženatý a má dvě děti) žádá Kampana, se kterým se několikrát během děje dostává do různých sporů, o místo mistra na univerzitě. Kampanus však jeho žádosti nevyhovuje, čímž se Mollerova zášť k němu ještě více zvětšuje. Mollerus vstoupí do služeb místodržitele Michny, spolupracuje též s místodržiteli Slavatou a Martinicem, kteří usilují o zrušení evangelických stavů v Karolinu. Stavy se proto usnesou na jejich defenestraci. Mollerovi se podaří varovat arcibiskupa a Michnu, ostatní místodržitelé jsou však 23.5.1618 svrženi do Jeleního příkopu z oken pražského Hradu (druhá pražská defenestrace).
Fridrich Falcký byl evangelickými stavy zvolen králem. Následuje v knize velmi podrobně popisovaná bitva na Bílé hoře (8.11.1620), kde české vojsko (tedy stavové - evangelíci), které se postavilo proti císařskému vojsku (katolíci), utrpělo velkou porážku. Město zažívá strach z řádění knížete z Lichtensteina a nového hraběte Michny, jehož sekretářem se stává Mollerus. Univerzita je postupně ovládána jezuity. Na rozhodnutí Lichtensteina jsou mimo jiné zatčeni i Kampanovi kolegové Jesenius a Troil. Kampanus se stále snaží bojovat o univerzitu, jeho jediným cílem je zachránit ji od jezuitů a obětuje tomu úplně všechno. Dokonce prosí samotného císaře, ale tuto prosbu musí následně prohlásit za lživou a odvolat. Jeho poslední naděje umírá při popravě českých pánů na Staroměstském náměstí (21.6.1621). Kampanus ji pozoruje z ochozu Týnského chrámu, při smrti kolegy Jesenia omdlévá a od té doby tělesně i duševně chřadne. Je zbaven rektorství a odvolán jako profesor. Nakonec přestupuje na katolictví, aby mohl na univerzitě zůstat. Je si však vědom zrady vlastního přesvědčení, a proto po rozloučení se synkem (kterého zanechává u manželčina otce), univerzitou a jinými místy, která mu byla blízká, spáchá sebevraždu - otráví se.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: klaarushka, 02.06.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zikmund Winter - Mistr Kampanus (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)