ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Styron William (*11.06.1925 - †01.11.2006)

­­­­

Sophiina volba (2)

Tento psychologický román vydaný v roce 1979 je autorovým nejznámějším dílem. Jde o román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu fašismu na průměrně silného jedince.
Děj románu se odehrává v roce 1947 v jednom brooklynském pensiónu zvaném Růžový palác, kde se setkávají hlavní postavy: polská emigrantka Sophie, její žárlivý milenec Nathan a začínající jižanský spisovatel Stingo, který se s podivnou dvojicí seznámí, je svědkem jejich bouřlivého vztahu poznamenaného určitými patologickými rysy, protože Nathan je narkoman a schizofrenik. Stingo se postupně od Sophie dovídá její životní příběh, seznamuje se s jejím šťastným dětstvím a mládím v Polsku, s jejím zatčením v r.1943 a vězněním v koncentračním táboře Osvětim, s jeho osvobozením i s jejím životem ve Spojených státech.
Symbolický název románu naznačuje ale jen jednu klíčovou volbu, která je však pouhým důsledkem celého řetězu vynucených a nesmyslných rozhodnutí, před která člověka stavěl nacismus.
První Sophiinou volbou je rozhodnutí neangažovat se v okupované Varšavě. I když ji její přítelkyně přesvědčuje, aby se stala členkou protifašistického odboje, Sophie odmítá. Její druhou volbou je rozhodnutí svést velitele koncentračního tábora Rudolfa Hösse. Byla to ale volba nesmyslná, pramenící ze zoufalství. Třetí volba v románu, chronologicky však druhá, má hlavní význam pro Sophiin celý další život. Při příchodu do tábora ji před ní postaví sadistický, opilý, německý lékař, kterého Stingo pojmenuje Fritz Jemand von Niemand (někdo od nikud). Sophie jako matka má rozhodnout, které z vlastních dětí pošle na smrt. Ve vypjaté situaci se vzdává dcery, která jde rovnou do plynu, o osudu svého syna se však nikdy nic nedozví. Vynucená volba znamená pro Sophii celoživotní sžíravý pocit viny, se kterým se nemůže psychicky vyrovnat. Závěrečnou volbou je zda žít či nežít. Protože jakékoli pokusy zbavit se tíhy minulosti jsou marné, volí Sophie sebevraždu.

Hlavní postava Sophie Zawistovska není židovka, je dcerou germanofila a antisemity, nemá neárijské rysy, a dokonce splňuje svým zevnějškem představy nacistické estetiky, výjimečná je pouze svou citlivostí, vnitřní kultivovaností a inteligencí. Je traumatizovaná celým svým životem, nucená k závažným rozhodnutím.
Její milenec Nathan Weinstein je narkoman a schizofrenik.
Jižanský spisovatel Stingo, který je přítel obou a Sophiin důvěrník, je zároveň vypravěčem příběhu. Pod slupkou začínajícího redaktora se v podstatě skrývá sám Styron, takže je nám předkládán i román autobiografický. Z románu se dovídáme i o řadě okolností formujících Stingovu, čili Styronovu osobnost, zvláště co se týče jeho jižanství.

Sophiina volba je rozsáhlý román o nedávné evropské historii. Prolínají se v něm tři časové roviny:
současnost, kterou představuje zralý spisovatel Stingo jako vypravěč
střední dějové pásmo – odehrává se přímo v roce 1947
třetí rovina – popisuje předválečné a válečné osudy Sophie
Je zde nastolena otázka viny a kolektivní odpovědnosti za to, čeho se na sobě lidé dopouštějí. Prvek, který zasahuje do osudu všech hrdinů je rasismus, stejně jako válka, kterou všichni odsuzují.
Nachází se zde filosofické úvahy o nacismu, koncentračních táborech a varování, že přítomnost a budoucnost souvisí s minulostí, že velké viny a zločiny nelze promlčet. Román odhaluje zrůdnost fašismu, jeho ničivý vliv nejen na fyzické utrpení jedince, ale zejména na destrukci lidské psychiky.
Styron využil různých literárních postupů: např. historického a psychologického románu, filosofické eseje nebo dokumentární literatury faktu. Charakteristickým rysem literatury faktu o fašismu a u krásné literatury s tematikou nacismu je metoda co nejvěrnější historické popisnosti, snaží se použít nejdetailnější fakta, která mají šokovat a názorně předvést zrůdnost fašismu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frafra, 10.11.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
William Styron - Sophiina volba (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)