ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Styron William (*11.06.1925 - †01.11.2006)

­­­­

Sophiina volba (17)

Rozsáhlý román začíná okamžikem, kdy se Stingo, mladý jižanský spisovatel, přistěhuje do brooklynského penzionu, aby zde pracoval na svém románu. Brzy však začne být téměř proti své vůli vtahován do citového dramatu, které se odehrává mezi jeho sousedy, Židem Nathanem a krásnou Polkou Sophií.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský v Praze roku 2001. Z anglického originálu Sophie's choice přeložil Radoslav Nenadál. Počet stran: 540. ISBN: 80-7306-007-8.

DĚJ:

Mladý začínající spisovatel Stingo pracuje v newyorském nakladatelství. Práce ho ale nebaví, takže je rád, když ho vyhodí, a stěhuje se na sever do Brooklynu do penzionu Růžový palác. Zde se setkává s mileneckým párem, Nathanem a krásnou Sophií. Stingo se do Sophie bezhlavě zamiluje, ale Nathana rád nemá. Od Sophie se dozví, že Nathan mívá dobré, ale i brutální nálady - je schizofrenik a ještě k tomu závislý na drogách. Stingo si ho přese všechno nakonec oblíbí a stanou se přáteli.

Sophie se zpovídá právě Stingovi, věří mu a vykládá mu celou svou historii, například že měla dvě děti. V Osvětimi jí ale dali vybrat mezi dcerou Evičkou a synem Janem. Sophie si s těžkým srdcem vybrala Jana a Evička šla do plynu. Jan však během doby v koncentračním táboru nejspíš taky zemřel. Stingo poznal, že Osvětim na ní zanechala břemeno, které bude nosit do konce života.

Při další vlně sprostých nadávek od Nathana se Stingo rozhodne, že s sebou vezme Sophii a utečou na jih, kde si koupí farmu. Sophia Nathana miluje, ale se Stingem odejde. Nedojdou však na konec své cesty. Sophie si myslí, že udělala špatně, když od Nathana odešla, a tak se vrací. Nemůže žít bez něj, ale ani s ním.

V penzionu si lehne s Nathanem na postel, pustí vážnou hudbu, chytí ho za ruku, oba vypijí jed a umírají...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: De.eN, 01.04.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
William Styron - Sophiina volba (17)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­