ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Faulkner William Harrison (*25.09.1897 - †06.07.1962)

­­­­

Hluk a vřava

Tragický příběh úpadku jižanské rodiny, jejíž členové se nedokáží vyrovnat s postupem dějin.
Vyprávěn ze čtyř různých úhlů jednak reprezentanty rodiny - bratry Compsonovými, jednak autorem, jenž používá různé formální a stylistické prostředky, zejména proud vědomí, a tak vytváří silnou a živou výpověď o rodinné degeneraci a selhání lásky.
Román je čtenářsky velmi náročný, jeho překlad patří k mistrovským dílům manželů Pellarových.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1997 (1. vydání). Z anglického originálu The Sound and the Fury přeložili Rudolf a Luba Pellarovi, doslov napsal Josef Jeřab. Počet stran: 243. ISBN: 80-207-0549-X.

OBSAH:

Kniha je rozdělena do čtyř částí a pojednává o rodině Compsonových.

První díl vypráví Benjamin, který je mentálně postižený, a proto je obtížné dění kolem něj pochopit. Jasné je, že je závislý na sestře Candy, jež se o něj hezky stará.
Není ovšem jediným, kdo je na Candy závislý. Quentin, další ze čtveřice sourozenců a zároveň vypravěč druhé části knihy, má ke Candy také velmi blízko. Jeho cit je ovšem hlubší. Ačkoli je jeho sestrou, miluje ji, a když zjistí, že je těhotná s jiným mužem, chce vzít odpovědnost na sebe. To ovšem Candy nedopustí.

Třetí část knihy vypráví Jason, poslední ze sourozenců, jenž prahne pouze po majetku, po penězích. Po smrti otce a po smrti bratra Quentina je to on, kdo se stává pánem domu a společně s matkou a sluhy vychovává dceru Candy. Candy posílá peníze, respektive šeky na výchovu její dcery, a Jason donutí matku tyto šeky pálit, protože říká, že se o rodinu dokáže sám postarat. Předtím než však dá matce ony šeky, vymění je za šeky neplatné a ty skutečné si nechá proměnit za peníze, které shromažďuje doma. Přitom brání Candy, aby svou dceru viděla. Quentin má s Jasonem velké rozpory, panuje mezi nimi nenávist. Jednoho dne vezme Jasonovi všechny peníze a uteče z domu.

S těmito událostmi nás však seznamuje už černá služebná Dilsey, vypravěčka poslední, tedy čtvrté části knihy.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Malenicka, 05.02.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Divoké palmy
-Hluk a vřava
-Pobertové
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
William Harrison Faulkner - Hluk a vřava

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­