ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Golding William (*19.09.1911 - †19.06.1993)

­­­­

Pán much (2)

Těžko si představit, jak by asi obstálo několik z nás na ostrově bez dnešních technických vymožeností pouze s tím, co neseme v hlavách, s principy budovanými po staletí našimi předchůdci a které i my dovádíme zas o kus dál. Do takovéto situace však staví své hrdiny - teenagery blízké budoucnosti - autor Pána much, William Golding. Hrdinové se následkem nehody letadla prchajícího z bombardované zóny třetí světové války ocitají "sami" na ostrově, sice s dostatkem potravin, ale jen s malou nadějí na záchranu - mají jen zmiňované principy demokracie, jež jim výchova v Británii stačila vštípit a jejichž užitečnost se má vzápětí ukázat.
Hned od začátku chlapeckého pobytu na ostrově se začnou projevovat rozdílné charaktery a sklony nejstarších a nejváženějších, kteří - jak už to bývá - plánují vedení těch mladších a už ne tak vážených. Protipóĺy se stávají zejména demokratický Ralph a jeho posmívaný rádce Čuňa a jejich symbol demokracie na ostrově - lastura na straně jedné a autoritářský a obávaný vedoucí pěveckého sboru Jack na straně další. Ačkoli zpočátku Jack strpí předsednictví více populárního Ralpha, postupně se situace hrotí a boj o náčelnický titul zase začíná - tentokrát však zcela nedemokratickými metodami.
Golding zde dosazuje do známých modelů v politice a společnosti dnešního i minulého světa povahy chlapců na pustém ostrově, kde se odehrává nám důverně známý proces střídání politických režimů, kde blaho společnosti ustupuje tužbám jedinců, kteří si to, když vůbec, uvědomují příliš pozdě. Jack svým sobectvím ohrožuje všechny na ostrově včetně divokých prasat. Chce lovit, vládnout a bavit se, což se ovšem samozřejmě staví odporem k demokracii a společenské prosperitě většiny. Jack svým "poddaným" poskytuje zábavu, bezpečí, ochranu před obludou i maso, zabijí tím však kromě výše uvedených prasat i naději všech na návrat domů, která je pro politiku Ralpha i Čuňase to nejdůležitější. To ovšem bavící se dav nezajímá, ten chce přesně to, co jim chce dát Jack. Pán Much má tedy očividné poselství pro jeho čtenáře: braňte demokratické principy a nenechte se svést davem k cíli toho nahoře. Toto poslání bylo v době vydání Goldingovy knihy velmi aktuální (a stále je).
Dalo by se tedy říct, že Pán much je jakýmsi varováním pro dospělé metaforující opravdovou politiku, ale rovněž i skvělým dobrodružným románem připomínajícím Robinsona Crusoa pro čtenáře mladší (krom toho i skvělou příručkou pro případné obývaní ostrova v Tichomoří). Pán much je čtivý, nedlouhý a strhující nejen svým podtextem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jevon Kearse, 12.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
William Golding - Pán much (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)