ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Smith Wilbur (*09.01.1933)

   
­­­­

Řeka Bohů II. (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Wilbur Smith, z anglického originálu The seventh scroll (Sedmý pergamen), vydaného nakladatelstvím Macmillian General Books, přeložil Václav Vanduch.

HLAVNÍ POSTAVY:

Royana Al Simma, Duraid Al Simma, Herr von Schiller, Boris, Sir Nicholas Quenton-Harper, Sapér, Hansíth Sherif (zrádce), Janni (pilot), Tamre, Mek Nimmer, Tessay, Jake Helm.

DĚJ:

Duraid a Royana naleznou hrobku Lostris a v ní ve zdi i sedm Taitových pergamenů. Když už mají konečně rozluštěný i sedmý pergamen, rozhodnou se, že se vydají hledat hrobku faraona Mamose (tedy hrobku Tanuse) podle plánu v podobě hádanek z pergamenu. To se však dozví von Schiller a pošle na ně lidi, aby je zabili a vzali jim sedmý pergamen. Duraida se jim podaří zabít, ale Royana uteče a odletí z Egypta za svojí matkou do Anglie. Tam vyhledá Nicholase Quenton-Harpera a požádá ho, aby jí pomohl najít Mamosovu hrobku. Nik souhlasí, a tak se vydají téměř k pramenům Nilu. Tam začnou hledat a najdou "Taitův bazén", což je díra v jezeře asi padesát stop pod hladinou. Chtějí ho prozkoumat, ale tábor napadnou von Schillerovi lidi a všechny kromě nich zabijí. Vrátí se tedy do Anglie a připraví se na druhou návštěvu Taitova bazénu. Rozhodnou se, že přes řeku postaví hráz, ta však vydrží jen krátce, protože mají přijít deště, takže musí spěchat. Nik se spojí s Mek Nimmurem a jeho ženou Tessay a požádá je o ochranu. Nik tam potom odlétá s Royanou, Sapérem a spoustou materiálu pod ochranou letadla Velké Dolly a pilota Janniho. Postaví na řece hráz a vkročí do Taitova bazénu. Tam najdou dlouhý tunel, který ústí u zdi pomalované hieroglyfy. Zeď proboří a dostanou se do "vykradené hrobky", kterou Taita postavil, aby odradil od dalšího hledání vykradače hrobů. V jedné z komor ale Royana a Nik naleznou spouštěcí mechanizmus a tím se proboří zeď. Za zdí naleznou labyrint podobný trojrozměrné desce baa (něco jako šachovnice). Taita jim však poradí prostřednictvím svých svitků a tak dojdou do chodby a tam začnou kopat. Naleznou další chodbu ve tvaru písmene U. Ve vnitř je jedovatý plyn...ten ale "vypustí" ven a projdou jí dozadu, kde už konečně najdou hrobku, ve které je pohřben Tanus. Seberou pár věcí a musí rychle pryč, protože hráz už dlouho nevydrží a blíží se von Schillerovi lidi. Během jejich útěku se dostane von Schiller do hrobky. Tam se zdrží tak dlouho, že ho v hrobce zastihne provalení hráze a zůstane pohřben v hrobce. Royaně a Nikovy se podaří dostat na malé letiště a odtamtud odletí ve Velké Dolly zpět domů.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petula, 03.03.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Wilbur Smith - Řeka Bohů II. (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­