ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Irving Washington (*03.04.1783 - †28.11.1859)

   
­­­­

Legenda o Ospalé díře

Ospalá díra je název pro tiché údolí ležící na severovýchodě Spojených států. Tradovali se zde různé báje, pověsti a legendy. Duchové byli častým tématem hovoru místních lidí. Nejznámější legendární postavou tohoto kraje byl však Bezhlavý jezdec, který tu v noci jezdil na svém černém koni a hledal svou hlavu.

Právě sem se přistěhoval muž jménem Ichabod Crane, který se stal místním učitelem a byl velmi oblíbený. I on se zajímal o legendy, dokonce sám několikrát přečetl Dějiny novoanglického čarodějnictví od Cottona Mathera.
Zamiloval se do místní dívky Katriny Van Tasselové. Nebyl však jediný, kdo se zajímal o její přízeň. Jeho sokem byl Brom Bones. Mezi nimi panovala velká nevůle až odpor. Dělali si samé "naschvály".
Van Tasselovi pořádali večírek a pozvali všechny místní lidi včetně dvou rivalů a byla to opravdu hezká zábava. Před odchodem si učitel Ichabod chtěl ještě promluvit s Katrinou, ale z onoho rozhovoru nebyl moc šťastný. Pak odjel a v tmavé noci se přiblížil až k místu, kde se lidé setkávají s bájným Bezhlavým jezdcem.
Najednou i on spatřil jezdce bez hlavy a snažil se mu co nejrychleji uniknout. Padalo mu však sedlo, a tak se mu nejelo dobře. Když byl u kostela, jezdec po něm mrštil svou hlavou a zasáhl ho. Druhého dne o Ichabodovi nikdo neslyšel. U kostela našli pouze jeho klobouk a roztříštěnou dýni.
Do Ospalé díry byl tedy povolán nový učitel a Katrina si vzala Broma Bonese, který se smál vždy při zmínce o dýni. Po letech jeden tamní farmář potkal Ichaboda v New Yorku. Prý se stal politikem. Někteří tomu však nevěří. Jsou pro variantu, že Ichaboda unesl Bezhlavý jezdec.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Malenicka, 05.03.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Dobrodružství černého rybáře (Hledači pokladů a jiné příběhy)
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Washington Irving - Legenda o Ospalé díře

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­