ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Neff Vladimír (*13.06.1909 - †02.07.1983)

­­­­

Královny nemají nohy (3)

- první kniha trilogie Petr Kukaň z Kukaně

V prvním svazku románové trilogie prožívá rytíř Petr Kukaň z Kukaně, syn pražského alchymisty z doby Rudolfa II., četná romantická dobrodružství v rudolfínské Praze a v pozdní renesanční Itálii.

PROSTŘEDÍ:

Praha a Stramba, 16.-17. století

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Petr Kukaň z Kukaně - krásný, udatný, ctižádostivý a ve všem dokonalý mladý muž
Janek z Kukaně - Petrův otec, trpělivý, bláznivý alchymista
Ordorico Gambarini - vévoda, záporná i kladná osobnost (vychovával Petra jako vlastní dítě a byl na něj velmi hodný, na druhou stranu se pokusil otrávit strýčka Tankreda, aby se stal vládcem Stramby)
Giovanni Gambarini - ze začátku hodný, milý a učenlivý chlapec, na konci namyšlený a toužící po vládě i zákeřný (chtěl zabít strýčka a ovládnout Strambu)
strýček Tankred - nedůvěřivý, bohatý avšak hodný
princezna Isotta - namyšlená, povýšená, krásná, zamilovaná do Petra

JAZYK:

  • archaismy, místy latinské či španělské výrazy
  • bohatě rozvinutý popis prostředí i osob
  • dialogy i monology

KOMPOZICE A TÉMATICKÝ PLÁN:

Děj je psán chronologicky.

Celkové téma: život na přelomu 16. a 17. století
Hlavní téma: osudy Petra a Giovanniho
Vedlejší téma: láska Petra a Isotty

Rámcová kompozice
Expozice: Petrovo narození
Kolize: zklamání otce
Krize: Petrovo uvěznění
Katastrofa: zabití Isotty
Závěr: vrácení do vlasti

DĚJ:

Vše začíná v den Petrova narození, kdy jeho otec Janek, královský alchymista, dospěl k poslední fázi Kamene mudrců. Ale bohužel, když měl dávat největší pozor na Kámen, usnul a snil o tom, co všechno jeho syn pro alchymii udělá. Tím, že pan Janek usnul a nedával pozor, jeho dílo "umřelo". Pan Janek začal tedy pracovat na novém několikaletém díle (přeměna olova na zlato).

Pan Janek měl s Petrem velké plány, ale ten bohužel jeho alchymistické nadšení nesdílel, a to možná proto, že mu sudičky předpověděli statečnost, obratnost v šermu, vynikající paměť, vůli se učit a spoustu dalších vlastností, ale hlavně tvář a úsměv archanděla Michaela.

Petrova matka chtěla, aby byl Petr slavný, a tak když pan hrabě vyhlásil, že hledá společníka pro svého syna Giovanniho, paní Afra neváhala a šla s Petrem za hrabětem. Hrabě si vybral Petra díky jeho tváři a úsměvu. Z chlapců se stali nerozluční přátelé a brzy se dokonce prosadili u dvora. Petr byl ve všem výborný, přesně tak, jak předpověděli sudičky, a tak ho všichni zbožňovali. Nikdy neměnil své názory a vycházel z rozumného myšlení, právě to přineslo první potíže. Odmítl totiž tvrzení, že královny nemají nohy a vyvolal tak souboj, v němž svého protivníka bodl do stehna, naneštěstí na to dokonce umřel. Petr byl odsouzen, kde se po dlouhé době setkal se svým otcem, který seděl za to, že odmítl vydat vévodovi Kámen mudrců. Otec spáchal sebevraždu a Petr byl převezen do vězení na hrad Srpno (kde se nijak netrápil, ba naopak se velmi dobře skamarádil s dozorcem a měli velmi dobrý vztah). Na svobodu se dostal až po několika měsících s nástupem bratra vévody Ordorica. Na cestě domů náhodně narazil na Ordorica i Giovanniho Gambarini, jel proto kousek s nimi. Bohužel je přepadli loupežníci a Giovanniho otce zabili. Jeho poslední slova byly: "Hlavně nejezděte do Stramby, tam vás čeká smrt." (Ordorico se totiž pokusil svého bratra, vévodu Stramby, otrávit). Chlapci však neposlechli a vydali se na těžkou cestu. Giovanni byl uvězněn a odsouzen na smrt za pokus o otrávení strýčka Tankreda. Nakonec Petr zachránil situaci, zastřelil obávaného "capitana" a očistil jméno Gambarini. Když Giovanni získal zpět majetek, stal se namyšleným a chtěl se stát vládcem Stramby. Připravil vraždu vévody a ze svého činu obvinil Petra. Tomu se však naštěstí podařilo utéct do Říma, kde se setkal s milovanou Isottou a získal požehnání Jeho Svatosti k vojenskému dobití Stramby. Plán se zdařil a Petr se stal jejím vládcem. Opatření, která začal provádět, se nikomu nelíbila a dokonce tím ztratil i Isottinu lásku. Její matka přikázala Petra zavraždit a při boji o život omylem zasáhl Isottu. Zemřela a Petr za pomoci vévodkyniny idiotky prchl a vrátil se zpět do své vlasti.

VLASTNÍ NÁZOR:

Když jsem tuto knihu začala číst, byla jsem naprosto zklamaná. Všechno bylo podle mě zbytečně moc popsané (prostředí a postavy) a použité archaismy i latinská slova se mi velmi špatně četly, takže jsem četla a četla a modlila se, ať už to je za mnou. Pak přišel zlom a naopak jsem od sebe knihu nemohla odtrhnout. Děj byl zajímavý a mě stále více zajímalo, jak Petr dopadne. I když jsem konec čekala trošku jiný, myslím, že tato kniha je velmi povedená a určitě bych ji mohla doporučit.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Gabriela, 05.06.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimír Neff - Královny nemají nohy (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­